Czym jest PET/CT

Badanie PET-CT

Badanie PET-CT
Badanie PET/CT to pozytonowa tomografia komputerowa to badanie które łączy dwie metody diagnostyczne. Pozytonowa tomografia komputerowa łączy dwie metody diagnostyczne: pozytonową tomografię emisyjną oraz tomografię komputerową. Badanie PET/CT jest skuteczniejsze od innych badań obrazowych w rozpoznaniu zmian nowotworowych. PET/CT gwarantuje 90-procentową skuteczność rozpoznania raka, wśród badanych. Ta metoda stosowana jest w przypadkach, w których postawienie diagnozy jest kłopotliwe i niemożliwe za pomocą standardowych badań. Dodatkowo sprzęt sprawdza się do celu przerzutów, wznowów a także do obserwacji rezultatów terapii. Niestety urządzenie nie jest w stanie wykryć wszystkich nowotworów. Z tej metody korzysta się również w przypadku diagnozy chorób układu nerwowego lub sercowo-naczyniowego.Więcej szczegółów można znaleźć na stronie https://www.philips.pl/healthcare/product/HC882446/vereos-cyfrowy-system-petct-pierwszy-i-jedyny-na-wiecie-w-peni-cyfrowy-system-petct

Jak przygotować się do badania?

Dobę przed badaniem nie można wykonywać żadnych ćwiczeń fizycznych. Zabronione jest również zażywanie alkoholu oraz kofeiny, które mogą mieć negatywny wpływ na wynik badania. Dzień przed należy zdecydowanie ograniczyć przyjmowane cukry i węglowodany. Na 6 godzin przed PET/CT wskazane jest powstrzymanie się od spożywania posiłków oraz od picia napojów, z wyjątkiem czystej, niegazowanej wody. Pacjent powinien być zaopatrzony w litr wody, która musi być wypita przed badaniem, zgodnie z zaleceniem lekarza. Przed wykonaniem PET/CT należy opróżnić pęcherz moczowy. Ważne aby uważnie słuchać wskazówek personelu.

Przebieg badania

Badanie wykonywane jest w specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu. Czas trwania w zależności od potrzeby mieści się w przedziale kilkunastu – kilkudziesięciu minut. Podczas wykonywania PET/CT pacjent pozostaje w pozycji leżącej, nie może wykonywać żadnych ruchów. Ciało badanego jest skanowane za pomocą urządzenia PET, jednocześnie tomograf komputerowy, dokładnie lokalizuje ewentualne zmiany nowotworowe. Po zakończeniu, pacjent może udać się do domu. Zaleca się unikanie kontaktów z dziećmi oraz kobietami w ciąży do 12 godzin po odbyciu badania. Przez najbliższą dobę trzeba przyjmować jak najwięcej płynów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.