Kiedy głowa boli z odwodnienia?

odwodnienie

Odwodnienie może być dużym problemem nie tylko latem, ale również zimą. O ile w ciepłe dni automatycznie sięgamy po napoje, to zimą nie odczuwamy tak silnego pragnienia. Zdarza się, że wypijamy w ciągu dnia zaledwie filiżankę kawy lub szklaneczkę herbaty, a to stanowczo za mało.

Powody odwodnienia zimowego

W zimie, podobnie jak latem, organizm ludzki pozbywa się dużych ilości wody. Jednakże jest to proces mniej zauważalny. Nasza skóra, niezależnie od pory roku, poci się, przez co tracimy wodę. Ponadto zimą podczas oddychania na chłodzie pozbywamy się też sporych ilości wody z organizmu. To główne źródła utraty wody, aczkolwiek nie wszystkie.

Objawy odwodnienia

Niedobór wody w organizmie to duży problem. Spada ciśnienie krwi, pojawiają się też problemy ze strony niemal każdego narządu. Jednym z najbardziej wrażliwych jest jednak układ nerwowy. Nawet niewielkie odwodnienie wiąże się z osłabieniem, bólem i zawrotami głowy a także z trudnościami w koncentracji na wykonywanych zadaniach.

Jak uzupełnić wodę, kiedy nie chce się pić?

Zimą, wiele osób ma problem z uzupełnianiem płynów. O ile latem sięgamy automatycznie po butelkę z wodą lub inny chłodny napój, o tyle zimą nie mamy na to ochoty. Jednakże niezależnie od pory roku konieczne jest uzupełnianie płynów w organizmie. Dlatego jeśli nie mamy ochoty na picie, spróbujmy napełnić wodą nasze posiłki. Dietetycy zalecają dodawanie do każdego posiłku owoców i warzyw. To właśnie w nich jest całkiem spora ilość wody. Owoce zawierają ok. 75% wody w sobie, a niektóre warzywa mają jej nawet 95%. Jeśli więc nie mamy ochoty na picie warto skorzystać z wody ukrytej i na drugie śniadanie sięgnąć po soczyste owoce lub koktajle z owoców lub warzyw, a do obiadu i kolacji przygotować pełne wody, witamin i minerałów sałatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.