Hotel Marigold – starość nie musi być smutna i samotna

Hotel Marigold

Hotel MarigoldStarość wydaje nam się smutna, samotna i nudna. Uciekamy nawet od myśli o niej, ale jak próbuje udowodnić Deborah Moggah w swojej książce „Hotel Marigold” starość może być całkiem intrygująca.

 

Głównych bohaterów powieści spotykamy w ich brytyjskich domach. Każdy z nich ma już za sobą większość życia i niesie plecak pełen doświadczeń. Anglia jest dla każdego z nich domem, ale tak naprawdę, każdy jest samotny. Brytyjscy seniorzy zaczynają uświadamiać sobie, że są coraz słabsi i niepotrzebni. Ta przykra świadomość sprawia, że przystają na ofertę, która przypadkiem wpada im w ręce – wyjazd do domu spokojnej starości w Indiach.

Indie to całkiem inny świat, który znajduje się gdzieś daleko i trzeba sporo odwagi oraz determinacji, aby pozostawić wszystko, co swojskie i wyruszyć w nieznane. Jednak ta garstka ludzi postanawia postawić wszystko na jedną kartę i wyjeżdża do hotelu, gdzie czeka na nich „to” nowe…

Hotel Marigold to maleńki skrawek starej Anglii w dużym indyjskim mieście. Stare meble, zniszczona elewacja, ogród pełen ptaków… to wszystko czeka na nowych mieszkańców, którzy już niedługo przyjadą tu z Wielkiej Brytanii. Hinduski właściciel hotelu, jego żona, lekarz i kilkoro służących przygotowują się do tego, by umilić czas nowym mieszkańcom hotelu.

Kiedy seniorzy zamieszkują w Marigold ich świat się zmienia. Okazuje się, że starość i samotność nie muszą iść w parze. Jeśli znajdzie się przyjaciół jest łatwiej. Indie dla głównych bohaterów to miejsce, gdzie wszystko się zmienia. Odcięci od dawnych znajomych i przyzwyczajeń zaczynają widzieć, wiedzieć i czuć więcej. Indie przewracają ich świat do góry nogami, a może raczej dopiero teraz pokazują im życie z odpowiedniej perspektywy.

„Hotel Marigold” to książka, która pokazuje, że na zmiany w życiu nigdy nie jest za późno. Czasami warto zaryzykować, aby móc cieszyć się czasem, który nam jeszcze pozostał. Deborah Moggah pokazuje świat seniorów, ale również problematykę wielokulturowości oraz uprzedzeń rasowych. W interesujący, dowcipny i niezwykle wzruszający sposób opisuje życie, starość, stosunki międzyludzkie a także śmierć. To książka, która powinna stać się lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy boją się starości.

Starość naprawdę może być ciekawa!

 

Autor: Agnieszka Pytlińska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.