Jeffery Deaver – Przydrożne krzyże

Przydrożne krzyże

konkurs - wstawka

 

 

 

 

 

Przydrożne krzyżeJeffery Deaver to wielokrotnie nagradzany autor powieści kryminalnych, w których nie braknie wartkiej akcji, zręcznie przeprowadzonej intrygi i zaskakującego zakończenia. To właśnie Deaver jest twórcą dwójki postaci – Lincolna Rhyme’a i Amelii Sachs, znanych przede wszystkim z filmowej adaptacji Kolekcjonera Kości (w tych rolach Denzel Washington i Angelina Jolie). Przydrożne krzyże to jedna z jego powieści, w której sprawę prowadzi agentka Biura Śledczego Kalifornii – Kathryn Dance – bliska znajoma wspomnianej wyżej pary detektywów. Książka podejmuje temat graczy i gier MMO oraz cyberprzemocy.

 

Akcja thrillera przenosi nas na Półwysep Monterey, gdzie przy autostradzie pojawiają się wbite w ziemię tajemnicze krzyże. Nie są one oznaką miejsc tragicznych wypadków, a zapowiedzią kolejnych morderstw. Na krzyżach umieszczone są tekturowe tabliczki z datami, kiedy nastąpi zabójstwo. Kiedy udaje się uratować dziewczynę zamkniętą w bagażniku samochodu pozostawionego na plaży, policja odkrywa znaczenie przydrożnych krzyży. Co ciekawe, sprawca wykorzystuje blogi, fora internetowe i serwisy społecznościowe, aby uzyskać istotne informacje o ofiarach. Detektywi podejrzewają o zbrodnie młodego chłopaka, który ostatnimi czasy oczerniany był na jednym z lokalnych blogów. Nastolatek odpowiedzialny był za tragiczny wypadek samochodowy, a użytkownicy nie pozwolili mu o tym zapomnieć. Podejrzany wykorzystuje umiejętności poznane dzięki grom komputerowym i wymyka się stróżom prawa, a ofiar wciąż przybywa. Wszystko wskazuje, iż za tymi przestępstwami stoi zepsuty przez brutalne gry komputerowe Travis Brigham.

 

Jak przystało na Deavera, akcja powieści toczy się w zawrotnym tempie, całość dzieje się na przestrzeni pięciu dni. Autor stworzył niesamowitą intrygę, która kilkukrotnie zwodzi czytelników oraz jest bardzo wciągająca. Amerykanin zwraca uwagę na ostatnio modne blogi, fora i serwisy społecznościowe, jakie tylko pozornie pozwalają na zachowanie anonimowości ich użytkowników. Jeffery Deaver udowadnia, że w dzisiejszych czasach nie jest niczym trudnym znalezienie odpowiedzi na pytanie, kto kryje się pod danym nickiem i jak wiele niebezpieczeństw jest z tym związanych. Sądząc, iż jest się bezkarnym, dowolnie komentujemy i bezczelnie obrażamy innych ludzi. Jednak nie zwracamy uwagi na konsekwencje takiego lekkomyślnego zachowania. Ciekawa jest także tematyka książki dotycząca gier komputerowych. Autor ukazuje sposób postrzegania graczy, pewien stereotyp, jaki został wykreowany w mediach. To właśnie wedle niego zostaje oceniany podejrzany o morderstwa Travis Brigham. Taki negatywny obraz nastolatka przekonuje policję, iż najprawdopodobniej jest on sprawcą wszystkich zabójstw. Według detektywów przyczyną zbrodni są nie tylko ostre ataki na lokalnym forum skierowane przeciwko chłopakowi, ale przede wszystkim jego zamiłowanie do gier z gatunku MMO, gdzie nie brakuje brutalności i krwi. Ogromną zaletą tytułu są fachowe terminy z dziedziny informatyki, które Deaver wyjaśnia czytelnikom w bardzo przystępny sposób.

 




 

Akcja, jak zwykle zresztą w przypadku amerykańskiego pisarza, trzyma nas w napięciu do samego końca. Mimo iż już na początku powieści poznajemy rzekomego zabójcę, to dosyć szybko wychodzą na jaw nowe informacje i wątki, które prowadzą Kathryn Dance do odkrycia tożsamości mordercy. Okazuje się także, że pozory bywają mylące, a ocenianie przez pryzmat stereotypów jest zupełnym błędem. Na łamach książki Jeffery Deaver krytykuje postrzeganie graczy komputerowych jako morderców oraz psychopatów i stara się przekonać społeczeństwo o zupełnie odmiennym ich wizerunku. Przestrzega natomiast przed pozornie nieszkodliwymi wypowiedziami na różnorodnych stronach internetowych, gdzie zdarza nam się podać zbyt wiele informacji o nas i naszym życiu. Przydrożne krzyże powinny stać się nie tylko przestrogą przed niebezpieczeństwami Internetu, ale również przed niesprawiedliwym ocenianiem społeczności graczy. Pamiętajmy, iż dla nas nic nie znaczące słowo czy komentarz mogą zranić lub zniszczyć komuś życie.
 

Autor: Agata Szczachula

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.