Kminek – domowy lek na niestrawność i nie tylko

kminek

kminek

 

Kminek to roślina dość popularna, rosnąca w ogródkach i na łąkach. Miłośnicy zielarstwa z pewnością wiedzą, że warto mieć go pod ręką cały rok. Właśnie teraz jest ostatnia chwila na zbieranie liści tej rośliny, a lipiec to czas, kiedy zbiera się jej owoce. Do czego może przydać się kminek?

 

Napar z owoców

Napar z owoców kminku świetnie sprawdza się u wszystkich osób mających problemy z układem trawiennym. Dlatego też warto mieć pod ręką suszone owoce tej rośliny. Można samodzielnie wydobyć je z owocostanów i ususzyć lub kupić w sklepie zielarskim a nawet jako przyprawę w sklepie spożywczym. Napar z owoców wzmaga wydzielanie śliny, soku żołądkowego oraz trzustkowego, co przyspiesza i usprawnia  trawienie. Dodatkowo kminek działa również wiatropędnie, co zmniejsza wzdęcia.

 

Nalewka z kminku

Ma działanie podobne do naparów z owoców kminku, ale znacznie silniej. Poza wymienionym wyżej działaniem warto też wspomnieć, że znacznie ogranicza fermentację jelitową, co z kolei zmniejsza wzdęcia, pobudza do działania żołądek oraz wzmaga perystaltykę jelit.



Napary z ziela

Herbatki z liści kminku działają silniej niż z owoców tej rośliny. Wśród ich szczególnych właściwości wymienia się silne działanie żółciopędne, które wspomaga leczenie m.in. kamicy żółciowej. Ponadto napary z ziela wspomagają usuwanie żółci z dwunastnicy u osób po resekcji woreczka żółciowego. Kobiety mogą też sięgać po herbatkę z kopru, gdy mają bolesne skurcze miesiączkowe.

 

Olejek eteryczny

Owoc kminku zawiera 3-7% olejku eterycznego, który ma w sobie wszystkie właściwości lecznicze rośliny w skondensowanej formie. Substancja ta wykazuje również silne działanie przeciwgrzybicze, przez co jego przyjmowanie zalecane jest podczas leczenia zakażenia drożdżami. Wystarczy połknąć 2-3 krople olejku np. z dodatkiem miodu lub mleka dziennie, aby nieprzyjemne objawy chorób grzybiczych szybko ustąpiły.

 

Większość z nas zna kminek głównie stosowany jako przyprawę do różnych polskich dań. Warto jednak wiedzieć, że ma on też działanie lecznicze. Jeśli masz problemy z układem trawiennym zamiast po kolejną tabletkę czy syrop sięgnij po herbatkę z kminku. Być może sprawdzi się tak samo dobrze jak lek, a przy tym znacznie mniej obciąży Twój organizm.

 

 

Jeden komentarz


  1. Mi bardzo kiedyś pomagał kmin na jelita, potem przestałam pić i zaczęłam stosować intestę, bo tylko ona potrafiła mi juz pomóc przy moich wzdęciach i zaawansowanych zaparciach. To pewnie sprawka maslanu sodu, który jest zawarty w inteście, bo to on odpowiada za uregulowanie błony śluzowej jelita, a dzięki temu ja się świetnie czuję 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.