Oddawanie krwi – co warto wiedzieć przed oddaniem krwi

krwiodawstwo
krwiodawstwo
Fot. Pixabay.com

Krew to jedno z najcenniejszych lekarstw na świecie. Jak dotąd nie udało się stworzyć sztucznej substancji, która mogłaby ją zastąpić. Krew jest przetaczana podczas operacji czy groźnych urazów. Ponieważ nie można jej pozyskać sztucznie, konieczni są krwiodawcy.

 

Kto może zostać krwiodawcą?
Najprościej rzecz ujmując, krew może oddać większość z nas. Istnieje jednak lista przeciwwskazań i warunków, które należy spełnić zgłaszając się do punktu krwiodawstwa. Osoba chcąca oddać krew:

  • musi mieć nie mniej niż 18 i nie więcej niż 65 lat;
  • musi ważyć co najmniej 50 kg;

 

Przeciwwskazania do oddawania krwi
Choć większość dorosłych ludzi spełnia wymagania dotyczące wieku i wagi, to jednak nie każdy może oddawać krew. Krwi nie mogą oddawać osoby, które:

  • cierpią na choroby przewlekłe;
  • przyjmują jakiekolwiek leki (wyjątkiem są środki witaminowe oraz leki antykoncepcyjne);
  • w ciągu ostatniego miesiąca były przeziębione, chore, miały gorączkę powyżej 38 stopni lub brały antybiotyk;
  • nadużywają alkoholu;
  • są uzależnione od nikotyny;
  • biorą narkotyki lub inne substancje odurzające;
  • w ostatnim półroczu zrobiły sobie tatuaż;
  • w okresie ostatnich 6 miesięcy były operowane lub brały udział w wypadku.

Warto także dodać, że przeciwwskazaniem do oddawania krwi w przypadku kobiet jest ciąża oraz okres 6 miesięcy od porodu.

Co jeszcze warto wiedzieć?
Krew to lek, który jest potrzebny przez cały rok, jednakże lato jest okresem, w którym zazwyczaj odnotowuje się jej braki. Honorowi krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a równocześnie zwiększa się ilość wypadków. W tym czasie organizowane są szczególne akcje krwiodawstwa.

Często mówi się, że osoby oddające krew w stacji krwiodawstwa otrzymują czekoladę. Jedni to przyjmują za prawdę inni za mit. Warto jednak wiedzieć, że to prawda. Każdy, kto oddaje krew dla wzmocnienia organizmu otrzymuje taki słodki upominek. Czekolada zawiera sporą dawkę żelaza i magnezu, które ma za zadanie ułatwić uzupełnienie braku tych pierwiastków.

Poza czekoladą honorowi krwiodawcy maja też specjalne przywileje. Każdy krwiodawca otrzymuje specjalną książeczkę, w której zapisywana jest ilość oddanej krwi. Po oddaniu określonej ilości krwi, honorowy krwiodawca może np. w niektórych jednostkach służby zdrowia wchodzić do lekarza poza kolejką, niektóre miasta dają też swoim krwiodawcom możliwość darmowego korzystania z komunikacji miejskiej.

 

Krew i preparaty krwiopochodne są niezastąpione w ratowaniu życia. Warto o tym pamiętać. Jeśli jesteśmy zdrowi i możemy oddać krew, to może warto spróbować. Być może kiedyś nam lub naszym bliskim będzie potrzebny ten eliksir życia.

Jeden komentarz


  1. Uważam, że oddawanie krwi jest naprawdę czymś niezwykłym. Składam ukłony tym wszystkim, którzy systematycznie zasilają banki krwi- to naprawdę wspaniały dar. Twoja krew może uratować komuś życie. To ważne!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.