Martwisz się o swoją przyszłość emerytalną?

ubezpieczenie na życie

ubezpieczenie na życie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jakiej wysokości będziesz otrzymywać świadczenie emerytalne? Czy wiesz, że możesz wpłynąć na swoją przyszłość emerytalną , nabywając ubezpieczenie na życie?

Raporty publikowane przez ZUS odnoszące się do wysokości przyszłych emerytur i rent nie są optymistyczne. Z ostatnich informacji wynika, że już za ok. 5 lat państwo może mieć poważny problem z wypłacaniem takich świadczeń. Pozostaje jeszcze kwestia wysokości przyszłej emerytury – według specjalistów nie należy się łudzić, że będą one wysokie. Przeciwnie, wiele osób nie będzie mogło pozwolić sobie na życie na dotychczasowym poziomie.

Myślisz o swojej emeryturze? Chcesz zabezpieczyć się przed sytuacją, gdy otrzymywane z ZUS-u świadczenie nie wystarczy ci na pokrycie twoich potrzeb? Musisz wiedzieć, że poza nawykiem lokowania środków na rachunkach oszczędnościowych i lokatach przyda się również ubezpieczenie na życie.

Ubezpieczenie na życie – produkt, z którego możesz korzystać przez całe życie

Być może ubezpieczenie na życie kojarzy ci się wyłącznie ze staraniem się o kredyt hipoteczny lub zabezpieczeniem rodziny na wypadek twojej śmierci. Musisz wiedzieć, że oferta towarzystw ubezpieczeniowych jest bardzo szeroka, jeżeli mowa o tych polisach. Obok ubezpieczeń mających funkcję wyłącznie ochronną, są dostępne:

  • ubezpieczenia ochronno-oszczędnościowe (np. na życie i dożycie),
  • ubezpieczenia inwestycyjne.

W praktyce zatem ubezpieczenie na życie możesz posiadać przez całe życie – produkt taki możesz w każdej chwili dostosować do swoich potrzeb. Gdy chcesz zabezpieczyć rodzinę, możesz korzystać z polisy ochronnej, gdy zaś zależy ci na finansowym zabezpieczeniu dzieci na przyszłość lub gromadzeniu środków z myślą o emeryturze, powinieneś sięgnąć po produkt z grupy polis ochronno-oszczędnościowych lub inwestycyjnych.

Ubezpieczenie na życie i dożycie – czy to dobry pomysł?

Skoro twoim celem jest zgromadzenie pieniędzy z myślą o emeryturze, musisz wiedzieć, że dobrym pomysłem może być podpisanie z towarzystwem ubezpieczeniowym polisy na życie i dożycie. Taka decyzja będzie dobrym rozwiązaniem, jeżeli o emerytalnym zabezpieczeniu myślisz mając 30–40 lat. W takiej sytuacji przyda ci się również tradycyjne ubezpieczenie na życie.

Jak działa ubezpieczenie na życie i dożycie? Umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym podpisujesz na określony czas. Ubezpieczyciel będzie zobowiązany wypłacić pieniądze:

  • w przypadku twojej śmierci (środki zostaną przekazane osobom przez ciebie wskazanym),
  • gdy dożyjesz wieku określonego w umowie.

Od zapisów znajdujących się w umowie zależy, jaka suma zostanie wypłacona w sytuacji wystąpienia poszczególnych zdarzeń. Jeżeli bardziej zależy ci na otrzymaniu środków po przejściu na emeryturę, lepszym pomysłem będzie wybranie takiego wariantu, zgodnie z którym ubezpieczyciel po dożyciu przez ciebie wieku określonego w umowie będzie zobowiązany wypłacić ci np. 150% sumy ubezpieczenia.

A może ubezpieczenie inwestycyjne?

Jeżeli twoje dzieci się usamodzielniły, a ty nie masz zobowiązań w postaci np. kredytów, dobrym pomysłem może być podpisanie z towarzystwem ubezpieczeniowym umowy, dzięki której większa część opłacanej przez ciebie składki będzie inwestowana. Ubezpieczenia inwestycyjne to produkty opracowane z myślą o konsumentach, których głównym celem jest oszczędzanie i pomnażanie zgromadzonych środków, zaś dopiero w drugiej kolejności ochrona życia.

Wybierając ubezpieczenie inwestycyjne, musisz liczyć się z ryzykiem. To zagadnienie warto poruszyć na rozmowie z przedstawicielem ubezpieczyciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.