Jak mężczyźni mogą radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

nietrzymanie moczu

nietrzymanie moczu

Ryzyko nietrzymanie moczu u mężczyzn wzrasta wraz z wiekiem, czasami natomiast podłożem problemu jest choroba, np. cukrzyca. Dla wielu panów przypadłość ta jest bardzo krępująca. Na szczęście dziś istnieją skuteczne rozwiązania, dzięki którym mężczyźni nie muszą rezygnować z codziennych aktywności. Oto kilka porad dotyczących sposobów radzenia sobie z nietrzymaniem moczu.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – jak może wpływać na codzienne życie?

W zależności od przyczyny, nietrzymanie moczu może mieć różną postać. Czasami panowie borykają się jedynie z lekkim nietrzymaniem moczu, czasami zaś kontrola odruchów jest bardzo osłabiona. Częste bieganie do toalety, konieczność wstawania w nocy, nietrzymanie moczu podczas śmiechu, kichania, kaszlenia albo aktywności fizycznej – to jedne z typowych objawów przypadłości. Z czasem kłopotem okazuje się wyjście na dłuższy czas z domu, dyskomfort pojawia się podczas wizyty w kinie, teatrze czy na spacerze. Potrzeba oddawania moczu w nocy może natomiast skutkować problemami ze snem. Niestety, jeśli objawy te są ignorowane, mogą się nasilać i utrudniać życie jeszcze bardziej.

Choć nietrzymanie moczu jest traktowane jako naturalna konsekwencja starzenia się organizmu, takie podejście jest dużym uproszczeniem. Panowie krępują się opowiedzieć o problemie lekarzowi, tymczasem tego objawu nie należy ignorować. Jeśli więc i Tobie zdarza się słabo kontrolować oddawanie moczu, pierwszym krokiem, który musisz zrobić, jest udanie się do specjalisty.

Jakie są sposoby radzenia sobie z nietrzymaniem moczu?

Terapia nietrzymania moczu zależy od przyczyny problemu. Jeśli jego podłożem jest łagodny przerost prostaty, wówczas lekarz urolog zdecyduje, czy wystarczą zmiany w stylu życia, czy konieczne będzie przyjmowanie leków lub zabieg chirurgiczny.
O czym należy pamiętać? Jednym z zaleceń dla panów borykających się z nietrzymaniem moczu jest uporanie się ze szkodliwymi nawykami lub nałogami. Wskazana jest rezygnacja z alkoholu, który działa moczopędnie, więc może nasilać problem. Ponadto alkohol obniża kontrolę nad zwieraczami, tym bardziej spożyty w wysokiej dawce. Co dalej? Warto także zrezygnować z palenia papierosów oraz picia kawy i innych napojów zawierających kofeinę. Nikotyna i kofeina mają działanie drażniące na pęcherz moczowy, więc ich odstawienie może okazać się bardzo pomocne.
Kolejną kwestią jest kontrola spożywania płynów. Nawadnianie organizmu jest bardzo ważne, jednak warto unikać picia płynów przed wyjściem z domu, kiedy dostęp do toalety jest utrudniony, a także wstrzymać się przed piciem przed snem.

Wkładki dla mężczyzn – dyskretna pomoc na co dzień

Czasami pomimo starań problem nietrzymania moczu u mężczyzn utrzymuje się lub musi minąć trochę czasu, zanim zmiany stylu życia lub farmakoterapia zaczną działać. Dlatego potrzebna jest doraźna pomoc, która umożliwi uniknięcie dyskomfortu na co dzień. Dobrym rozwiązaniem są wkładki dla mężczyzn, które można dopasować pod kątem stopnia nasilenia problemu. Są pomocne zarówno w przypadku lekkiego nietrzymania moczu, jak i bardziej zaawansowanego stopnia. Dostępne na rynku wkładki sprawdzają się nawet w przypadku nocnego nietrzymania moczu – bez problemu można dobrać rodzaj do swoich potrzeb. Szeroką ofertę dla panów proponuje marka TENA.

Pamiętaj jednak, że nawet znalezienie rozwiązań, które pomogą Ci złagodzić dyskomfort w życiu codziennym, nie zwalnia Cię od pójścia do urologa – im wcześniej to zrobisz, tym łatwiej będzie opanować krępującą przypadłość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.