Mocne kości mimo upływu czasu

Mocne kości mimo upływu czasu

kosci-1

 

Z wiekiem kondycja naszych kości słabnie. Czy da się przed tym ustrzec? Dlaczego tak się dzieje? Czym to może skutkować? Co można zrobić aby wzmocnić układ kostny? Podpowiedzi w poniższym artykule.

 
Wraz z wiekiem przyswajalność niektórych składników w organizmie może maleć – także wapnia i witaminy D, mających szczególnie ważne znaczenie dla kondycji kości. Dodatkowo na osłabienie kości bardziej narażone są kobiety, ponieważ w wieku okołomenopauzalnym spada w ich organizmie poziom estrogenu, który także wpływa na wchłanianie wapna.
 
Na kondycję naszych kości najbardziej wpływa dieta i ruch. Są to elementy mające największy wpływ na gęstość i zwartość kości a tym samym na ich odporność przed złamaniem.
 
Zadbajmy więc o odpowiednią jakość i ilość ruchu i właściwe odżywianie!



Ruch

Jeśli będziesz regularnie ćwiczyć, wzmocnisz kości. Szczególnie dobrze działa tutaj trening siłowy, który pobudza komórki, dzięki czemu kości stają się bardziej zwarte i mocniejsze. Nie zawsze jednak taki rodzaj treningu jest możliwy w starszym wieku. Natomiast już umiarkowane ćwiczenia dwa razy w tygodniu poprawiają koordynację i niwelują ryzyko złamań, są także dobrą ochroną przed osteoporozą. Im szybciej w młodszym wieku zaczniemy ćwiczyć tym nasze kości będą mocniejsze. Nad tym by mieć mocny układ kostny trzeba więc pracować całe życie, już od najmłodszych lat. Ale oczywiście jeśli tego nie robiliśmy – nic straconego – ruch fizyczny w każdym wieku przynosi tylko pozytywne efekty.
 

Odżywianie

Oczywiście podstawą jest odpowiednia ilość wapnia. Jeśli jej nie zapewnimy organizm zacznie odzyskiwać go z kości, co w konsekwencji osłabi układ kostny. Wapń zawierają produkty nabiałowe, ryby, warzywa strączkowe (fasola, groszek, soja, bób, soczewica), natka pietruszki, brokuł, orzechy, rzepa, tofu. Zadbajmy o to by te elementy znalazły się w naszej diecie.
 
Witamina D także jest ważna dla kości – odpowiada za wchłanianie wapnia i fosforu. Dlatego też bardzo ważne jest aby zapewniać jej odpowiednie ilości. Latem o to prościej – witamina D wydziela się w naszym organizmie pod wpływem słońca. W innych porach roku zwróćmy uwagę by nasza dieta bogata była w ryby (węgorz, łosoś, śledź, makrela), produkty zbożowe, mleko i margaryny wzbogacone w witaminę D.
Istotne dla naszych kości będą także witaminy A, C, K, fosfor i magnez. Witaminę C znajdziemy na przykład w cytrusach, jabłkach, czarnych porzeczkach i żurawinie. Źródłem witaminy A jest marchew, żółtko jaj, pomidory czy natka pietruszki. Witamina K znajduje się przykładowo w kapuście, brukselce, sałacie, natce pietruszki i wątróbce. W magnez bogate są kasze, orzechy, otręby czy też fasola, a fosfor zawierają migdały, nasiona dyni i słonecznika, soja i małże.
W przypadku, gdy nie udaje się pokryć zapotrzebowania na witaminy odpowiednią dietą zalecane jest stosowanie ich suplementacji w postaci gotowych preparatów.
 
Mocne i zdrowe kości mają duży wpływ na jakość naszego życia. Dbajmy więc o naszą dietę oraz odpowiednią dawkę ruchu by jak najdłużej cieszyć się dobrą formą.

 
Artykuł przygotowany przez: https://apteka-amica.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.