Niedziela Palmowa – początek Wielkiego Tygodnia

Niedziela Palmowa – początek Wielkiego Tygodnia

Niedziela Palmowa

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest inaczej Niedzielą Palmową lub Niedzielą Męki Pańskiej. Upamiętnia ona wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. O tym jak ważne jest to wydarzenie świadczy fakt, że jako jedno z nielicznych jest opisywane przez wszystkich ewangelistów.

Niedziela Palmowa rozpoczyna w Kościele Katolickim okres Wielkiego Tygodnia. Większości z nas kojarzy się ona z poświeceniem palm oraz odczytywaniem opisu Męki Pańskiej podczas każdej mszy świętej. Warto jednak wiedzieć, skąd się wzięły te tradycyjne obrzędy tego dnia.

W Kościele Katolickim palmy święcone są na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. W ówczesnych czasach wymachiwanie gałązkami palmowymi było wyrazem szczególnego powitania, które należało się jedynie największym tego świat. Po wielu cudach, które Jezus czynił w latach swojej działalności, a szczególnie po wskrzeszeniu Łazarza, ludzie zobaczyli w nim upragnionego Mesjasza, Króla, który poprowadzi ich do wolności. Stąd też tak uroczyście przywitano go podczas wjazdu do miasta.

Na pamiątkę uroczystego wjazdu do Jerozolimy powstał obrzęd święcenia palm i procesja wprowadzająca do Kościoła. Zwyczaj święcenia palm wywodzi się z terenów dzisiejszej Francji. Z dokumentów historycznych wiadomo, że pierwsze uroczystości związane ze święceniem palm pojawiły się ok. VII wieku. Natomiast tradycja procesji wywodzi się z Ziemi Świętej. W tym samym czasie w Rzymie szósta niedziela była Niedzielą Męki Pańskiej, kiedy to uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero ok. IX wieku dołączono do Pasji procesję.

Obecnie w kościele obie te tradycje są nadal kultywowane. W Niedzielę Palmowa wierni przynoszą do Kościoła palmy, które są święcone podczas mszy. W wielu kościołach pojawiła się również tradycja święcenia palm na zewnątrz świątyni, a następnie wierni wraz z kapłanem w uroczystej procesji wchodzą do jej wnętrza. Na pamiątkę Pasji śpiewanej w Rzymie, obecnie podczas mszy jest odczytywany opis Męki Pańskiej autorstwa Mateusza, Łukasza lub Marka (opis męki autorstwa św. Jana odczytywany jest w Wielki Piątek).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.