Olejek geraniowy

geranium

geranium

 

Geranium to niezbyt znana roślina doniczkowa w Polsce. Aż szkoda, bowiem niewielu z nas zdaje sobie sprawę z dobroczynnych właściwości, jakimi się cieszy. Olejek geraniowy, który pozyskuje się w procesie destylacji z parą wodną jej liści, ma nie tylko przyjemny zapach, ale również potrafi leczyć.

 

Olejek geraniowy jako środek antybakteryjny

Olejek z geranium często wykorzystuje się do inhalacji. Wszystko dlatego, że wykazuje on działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Dzięki temu, w szybki sposób można zwalczyć na przykład infekcje górnych dróg oddechowych, ale też objawy grypy, przeziębienia czy zapalenia zatok. Te właściwości olejku geraniowego wpływają równie dobroczynnie w czasie walki z opryszczką, trądzikiem, egzemą czy łupieżem.

Olejek geraniowy na gojenie się ran

Ponieważ działa antyseptycznie, z powodzeniem można przemywać nim rany, w celu ich oczyszczenia i zdezynfekowania. Co więcej, udowodniono, iż olejek geraniowy skutecznie wpływa również na przyśpieszenie procesu ich gojenia jak również zanikania blizn. Najlepiej działa w połączeniu z olejem kokosowym – poprawia ukrwienie i wpływa pozytywnie na pigmentację skóry. Właśnie dzięki temu, blizny płytkie mogą ulec całkowitemu zaniknięciu (jeśli tylko olejek będzie wcierany regularnie). Patrząc na tą właściwość, śmiało można stwierdzić, że olejek geraniowy jest równie skutecznym specyfikiem w walce z cellulitem oraz rozstępami. Przy regularnym stosowaniu ujędrnia też skórę i wygładza jej niedoskonałości.




Olejek geraniowy a krążenie krwi

Dzięki właściwościom olejku geraniowego, ściany naczyń krwionośnych, jakie uległy uszkodzeniu, obkurczają się a cała koagulacja krwi ulega znacznej poprawie. Niektórzy medycy i propagatorzy medycyny naturalnej uznają nawet, że inhalacje z olejku geraniowego skutecznie obniżają ciśnienie krwi.

Olejek geraniowy na detoksykację organizmu

To naturalny diuretyk. Oznacza to, że reguluje on gospodarkę wodną całego organizmu, wspiera więc procesy jego oczyszczania. Poleca się jego stosowanie przede wszystkim kobietom, tuż przed menstruacją – olejek skutecznie zapobiegnie wtedy występowaniu obrzęków, które mogą być efektem gromadzenia się wody w organizmie.

Olejek geraniowy jako naturalny środek przeciwbólowy

Coraz częściej, jego właściwości doceniają pacjenci, którzy walczą z bólami reumatycznymi. Okazuje się, że stosowanie okładów, których głównym składnikiem jest właśnie olejek geraniowy, może skutecznie zwalczyć ból, jaki wiąże się z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Zażywanie nalewki z dodatkiem tego olejku, będzie działać zaś rozgrzewająco, co również ma spory wpływ na polepszenie funkcji stawów.

Olejek geraniowy w walce z depresją

Jego słodki, przyjemny zapach działa kojąco na nerwy i przewlekły stres, jaki związany jest z realizacją codziennych obowiązków. Jakże relaksacyjna jest kąpiel z dodatkiem kilku kropli tego olejku. Warto jednak zaznaczyć, że udowodniono również skuteczność tej naturalnej substancji, biorąc pod uwagę walkę z depresją. Wcieranie w skronie bądź aromaterapia łagodzi stany lękowe, fobie i napięcie nerwowe a wraz z nimi doskwierające bóle neuralgiczne. Poleca się stosowanie go przed menstruacją i w okresie menopauzalnym, bowiem skutecznie zapobiegnie też niekorzystnym wahaniom nastrojów.

Artykuł napisany w oparciu o materiały zawarte na stronie Optima-plus.eu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.