Rehabilitacja przez ruch – dlaczego warto kupić rower trójkołowy?

rower trójkołowy

Seniorzy i osoby cierpiące na schorzenia układu ruchu pragną prowadzić aktywny tryb życia mimo trudności zdrowotnych. Nic lepiej nie poprawia samopoczucia niż świadomość podjętego wyzwania i pokonania ograniczeń własnego ciała. W dodatku ruch o umiarkowanym natężeniu pozwala utrzymać układ mięśniowo-szkieletowy w dobrej formie i opóźnia procesy starzenia się organizmu.

Do aktywizacji osób mających problemy z poruszaniem można wykorzystać różne metody i urządzenia, a jednym z najpopularniejszych rozwiązań są rowery trójkołowe. Polecamy je:

  • osobom starszym,
  • dzieciom z dysfunkcjami mięśniowymi i porażeniem mózgowym,
  • osobom mającym problemy z utrzymaniem równowagi,
  • ludziom cierpiącym na takie schorzenia jak: stwardnienie rozsiane (SM), niedowłady poudarowe, zaniki mięśni będące następstwem chorób zapalnych i zwyrodnieniowych, choroby reumatyczne,
  • w rehabilitacji kończyn dolnych poddanych protezoplastyce.

Rower trójkołowy pozwala nie tylko wzmocnić mięśnie, ale i umożliwia swobodne przemieszczanie się osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Czym kierować się przy zakupie roweru?

Aby wybrać pojazd odpowiedni do wzrostu, wystarczy podać wewnętrzną długość nogi. Nie mniej istotne są również inne parametry, tj. waga, szerokość, rodzaj napędu, cena i dostępne opcje dodatkowe. Rower trójkołowy powinien być dość lekki (20-30 kg), a jednocześnie musi wytrzymać obciążenie użytkownika (np. niektóre modele dopuszczają wagę do 40 kg, inne do 125 kg). Przed zakupem zmierz rozstaw kół i sprawdź, czy umożliwi przejechanie przez drzwi mieszkania. Zwróć również uwagę na rodzaj przełożenia roweru trójkołowego – modele jednobiegowe są tańsze, mniej awaryjne i lżejsze, z kolei przekładnia wielobiegowa umożliwia dostosowanie siły pedałowania do warunków terenu i siły wiatru. W miarę możliwości warto również doposażyć rower trójkołowy o dodatkowe akcesoria, np. kosz, dzwonek, oświetlenie ledowe. Pamiętaj też, by sprawdzić, czy w zestawie znajduje się siedzisko i kierownica czy należy dokupić je osobno.

Praktyczne zalety roweru trójkołowego

Pojazdy z dwoma tylnymi kołami osadzonymi na jednej osi są stabilne i nie wymagają pochylania się przy pokonywaniu zakrętów. Umożliwiają przejechanie dużych odległości przez osoby starsze i niepełnosprawne, bez nadmiernego wysiłku i obciążania kręgosłupa. Takie wycieczki rowerowe wzmacniają poczucie niezależności i samodzielności, a co za tym idzie – poprawiają samopoczucie. Co ważne, rower trójkołowy ułatwia też integrację dzieci i młodzieży o obniżonej sprawności motorycznej z rówieśnikami. Pojazd skłania do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, a to usprawnia przemianę materii, stymuluje mięśnie i zwiększa witalność. Dodatkowym atutem jest możliwość zamontowania dużego kosza ułatwiającego transportowanie bagażu i poprawiającego stabilność pojazdu. Ze względu na rosnącą popularność, rowery trójkołowe stały się łatwo dostępne i obecnie można je zamówić również przez Internet, np. w sklepie przelambariery.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.