Jak rozpoznać przepuklinę kręgosłupa i kiedy udać się do lekarza?

przepuklina kręgosłupa

przepuklina kręgoslupa

 

Nieustający ból pleców, który nie mija po zmianie pozycji ciała lub odpoczynku może oznaczać, że z kręgosłupem dzieje się coś niedobrego. Aż 70 proc. pacjentów skarży się na dolegliwości w odcinku lędźwiowym, czyli tzw. krzyżu, a 20% na ból w odcinku szyjnym. Zobacz czym jest przepuklina i dlaczego atakuje w najmniej oczekiwanym momencie?

 

Wiele osób bagatelizuje bóle kręgosłupa, bo to przecież normalne jak się dźwiga zakupy, dzieci, remontuje mieszkanie, pieli ogródek. Pamiętajmy jednak, że na kondycję kręgosłupa pracuje się latami. Jedynie aktywny tryb życia, zdrowa dieta oraz ruch jest w stanie ustrzec nas przed typowymi schorzeniami kręgosłupa tj. przepuklina, wypuklina, osteoporoza. Bardzo ważne jest dbanie o prawidłową postawę w czasie odpoczynku (zasypianie przed telewizorem jest podstawowym błędem), snu, siedzenia przy komputerze, czy stole. Zakładanie nogi na nogę, o czym z pewnością wielokrotnie przypominała nam mama lub babcia, również ma zły wpływ na krzywiznę kręgosłupa i nie pomaga mu w utrzymywaniu prawidłowej postawy.



Wszystko o przepuklinie

W ciągu całego życia kręgosłup musi przyjmować na siebie wiele obciążeń. Najwięcej z nich dotyczy krążków międzykręgowych. W wyniku codziennej pracy kręgosłupa oraz obciążeń – krążki te tracą swoją elastyczność, a tkanka wnika do wnętrza pierścieni włóknistych, uciskając na tylne ścięgno lub korzenie nerwów. W przypadku tzw. prolapsu dochodzi do średniej wielkości przepukliny, czyli wypadnięcia krążka międzykręgowego między pierścieniem włóknistym i więzadłem podłużnym kręgosłupa. Przepuklina może dotrzeć przez pęknięcie więzadła podłużnego do kanału nerwowego. Objawy, towarzyszące temu zjawisku w odcinku lędźwiowo-krzyżowym to:

  • bóle nóg,
  • swędzenie,
  • uczucie odrętwienia,
  • osłabienie,
  • ograniczenie ruchomości,
  • zaburzenia w opróżnianiu pęcherza moczowego,
  • atrofia mięśni brzucha.

Jeśli natomiast przepuklina pojawi się w odcinku szyjnym, powoduje objawy w postaci: bólu pleców, ramion lub tylnej części głowy, bóle migrenowe, swędzenie, odrętwienie, zaburzenia motoryki precyzyjnej, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, a nawet paraliż. Przepuklina może wystąpić również w odcinku piersiowym. Z powodu objawów sugerujących również chorobę serca – łatwo się pomylić w samodzielnej diagnozie.

Co zaleci dobry lekarz?

90 proc. użytkowników Internetu diagnozuje się w wyszukiwarce Google. Również tam szuka specjalistów. Udając się do neurochirurga lub neurloga pamiętajmy, aby poprosić o pełen zestaw badań, czyli przede wszystkim o prześwietlenie rentgenowskie oraz o TRM, czyli tomografię rezonansu magnetycznego, dzięki któremu lekarz jest w stanie ocenić kondycję wszystkich struktur miękkich i zobaczyć nawet najmniejsze zmiany. W ten sposób ustalamy, czy przyczyna choroby tkwi w samym mięśniu, czy w połączonym z nim nerwie. Najważniejsze w postawieniu diagnozy jest indywidualne podejście do pacjenta, szczegółowy wywiad, badanie neurologiczne i postawienie precyzyjnej diagnozy – tłumaczy dr n. med. Munther Sabarini – Wielu moich pacjentów skarży się, że każdy lekarz mówi coś innego i są z tego powodu sfrustrowani. Nie wiedzą komu mają zaufać. Wynika to prawdopodobnie z tego, że lekarz nie zaleca badań, które dałyby mu precyzyjne dane. Źle postawiona diagnoza może wyrządzić pacjentowi krzywdę i spowodować większe koszty leczenia zarówno dla chorego, jak i dla placówki. Dlatego tak ważne jest szczegółowe badanie oraz określenie czynników ryzyka, czyli uwarunkowań społecznych, ogólnego stanu pacjenta, jego wieku, czy pracy wykonywanej na co dzień. Bez tego diagnoza jest niepełna i nierzadko prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia – dodaje.

Jeden komentarz


  1. lekarze w jednostkach publizcnych to żart… nic nie daja od siebie, starjaą się tylko zrzucić odpowiedzialności i przeipisują jakieś śmieszne żele. Gdyby nie mój wnuzek, to dziś nie znałbym Kręg-Clinic, a to najlepsza klinika w Poznaniu!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.