Samotne święta seniora

samotne świętaNasze wyobrażenie świąt wiąże się z rodzinną atmosferą, czasem spędzanym przy choince pełnej prezentów i białym puchem za oknem. W rzeczywistości jest to obraz, który pokazuje nam reklama i ma on niewiele wspólnego z rzeczywistością. Już na początku listopada można zauważyć, jak media prześcigają się ze sobą z najlepszym wizerunkiem świąt.

 

Pamiętamy Święta Bożego Narodzenia z dzieciństwa. Co roku mamy przed oczami ten sam obraz – tatę palącego w kominku, mamę robiącą w kuchni cuda z niczego i siebie – jak ozdabiamy choinkę na krześle. Większość dzieci ma ulubioną bombkę, którą zawsze wiesza na tym samym „honorowym miejscu”. To wszystko przypomina nam o świątecznej tradycji, kiedy święta jednoczyły i umacniały więź rodzinną jak „cement”.

 

Ludziom starszym trudno zrozumieć i zaakceptować sytuację, kiedy muszą święta spędzać samotnie. W obecnym czasie ciężko doszukać się magii świąt… Dużo osób kojarzy ten czas z odpoczynkiem od pracy lub okazją do zrobienia sobie dłuższego urlopu i wyjazdem do ciekawego i ciepłego miejsca. Samotność ma wiele twarzy. Można być samotnym przy wigilijnym stole wśród naszych bliskich, ale samotność może być również celowym wyborem.

 

 

Długo wyczekiwany urlop a chora osoba

Starszych osób przywiezionych do szpitala z roku na rok jest coraz więcej. Może to wynikać z faktu, iż ludzie młodzi wstydzą się pokazywać chorą starszą osobę przed swoimi znajomymi w domu, podczas świąt. Nie jest to na pewno przyjemny widok. Często zdarza się również tak, że młode osoby Święta traktują jako czas, kiedy można zrobić sobie małe wakacje i nie mają nikogo zaufanego, komu mogliby powierzyć chorą starszą osobę.

 
 

Święta w szpitalu z własnego wyboru

Wśród osób starszych, będących w szpitalu jest grupa osób, która sama zgłasza się do szpitala z niewymuszonej woli. Na każde pytanie z góry mają już swoją przemyślaną odpowiedź. Przychodzą ze spakowaną torbą, ponieważ nie chcą wigilijnej kolacji jeść sami w domu. To przykre, ale im człowiek jest starszy tym mniej osób jest przy nim w tak wyjątkowym czasie, jakim są święta. Nie zawsze jednak wina leży po stronie rodziny. Zdarza się, że osoby starsze zrobiły coś, czego rodzina nie pochwala i przez to nikt nie chce z nimi spędzić Świąt.
Otwierajmy się na potrzeby innych, nie tylko swoje własne. Zapraszajmy do wspólnego świętowania osoby starsze i samotne.
 

Autor:  Natalia Król

Samotne święta seniora
4.5 (2)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *