Schody – bariera nie do pokonania?

schody

schody

Osoby starsze, szczególnie te, mające poważne problemy z poruszaniem się, często skazane są na spędzanie życia w domu z powodu barier architektonicznych, jakimi są np. schody. Obecnie, dzięki nowym wynalazkom można już bez problemu zejść z wyższych pięter, udać się na codzienny spacer, a po nim bez wysiłku wrócić do mieszkania.

Problem z barierami architektonicznymi

O barierach architektonicznych w naszym kraju mówi się już od dawna, a nacisk na wprowadzanie usprawnień w tej dziedzinie kładziono jeszcze zanim Polska weszła do Unii Europejskiej. Unijne przepisy narzuciły kolejne wymogi związane z przystosowaniem wielu placówek publicznych do możliwości osób starszych i niepełnosprawnych. Jednym z ostatnich zarządzeń w tym zakresie jest obowiązek lokowania urzędów pocztowych na parterze, w związku z czym niektóre placówki zmieniły swoje lokale.

O ile budowanie nowych obiektów pozwala na wprowadzanie takich rozwiązań, jak podjazdy, o tyle pokonanie schodów w domu mieszkalnym stanowi znacznie większy problem. Dotyczy to szczególnie tych seniorów i osób niepełnosprawnych, które od dziesiątek lat mieszkają na najwyższych piętrach bloków i kamienic bez wind. Przeprowadzka nie zawsze jest odpowiednim wyjściem, dlatego projektanci sprzętu rehabilitacyjnego pomyśleli o specjalnych krzesełkach i schodołazach.

Krzesełka schodowe dla seniorów

Bariera architektoniczna, jaką są stopnie, bywa nie do pokonania dla wielu osób, nie tylko niepełnosprawnych, ale również starszych, cierpiących na artretyzm i inne podobne schorzenia. Wejście na czwarte piętro nawet u osób młodych wywołuje zadyszkę, a dla 70-latka może być zadaniem nie do wykonania. Usprawnienia takie jak krzesełka schodowe pozwalają na samodzielność, a dzięki temu również na zwiększenie aktywności seniora. Nawet proste wyjście do sklepu po podstawowe zakupy może być sposobem na zmianę otoczenia, kontakt z ludźmi i aktywację umysłową.

Niezależność to jeden z najważniejszych aspektów, w jakich rozpatruje się problem wycofywania osób starszych z życia. Atutem oferowanych obecnie krzesełek schodowych jest ich stosunkowo niska cena, dzięki czemu są one dostępne dla znacznie większej grupy osób. To urządzenie nie tylko jest proste w obsłudze, ale też może być montowane na każdym rodzaju schodów – także na tych wąskich, o minimalnej szerokości 70 cm. Zasilane akumulatorem krzesełko, wyposażone w pasy bezpieczeństwa, wjeżdża po specjalnej szynie na wybrane piętro.

Schodołazy

Alternatywą dla stacjonarnych wózków są schodołazy, których przewagą nad poprzednim rozwiązaniem jest mobilność oraz brak potrzeby wykonywania stałej instalacji. Urządzenia te zazwyczaj dedykowane są osobom niepełnosprawnym, poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Jednak w ofercie sklepu Pomoce dla Seniora dostępne są również modele z krzesełkiem, które mogą doskonale wspierać osoby starsze. Te nowoczesne rozwiązania można zastosować zarówno w domach prywatnych, jak i w zbiorowym budownictwie, w którym osoba starsza musi pokonać kilka pięter. Schodołazy można również składać i przewozić samochodem, dzięki czemu są bardziej uniwersalne. To sposób na odwiedziny u krewnych lub zaprzyjaźnionych znajomych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.