Symbole i zwyczaje Adwentu

symbole i zwyczaje adwentu

Adwent to czas radosnego oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Trwa cztery tygodnie i kończy się świętami Bożego Narodzenia. Okres ten jest bardzo bogaty w symbole oraz tradycje, o których warto wiedzieć.

Wieniec adwentowy

W niektórych regionach Polski przyjął się zwyczaj święcenia wieńców adwentowych. Wykonywane są one z gałązek drzew iglastych. Montowane są w nich cztery świece, z których każda symbolizuje kolejny tydzień adwentu. W każdą kolejną niedzielę zapalana jest następna świeca. I tak, w pierwszą palona jest jedna, w drugą – dwie, w trzecią niedzielę – trzy, zaś w ostatnią – wszystkie. Wieńce adwentowe można spotkać zarówno w świątyniach jak i w domach. Świece zapalne są podczas modlitwy, ale także np. podczas posiłków czy wspólnie spędzanego czasu.

Roratka

Świeca roratnia, to kolejny chrześcijański symbol adwentowy. Stawiana jest w pobliżu ołtarza i zapalana podczas mszy roratnich. Jej symbolika jest bardzo dokładnie opisywana. Wosk wyobraża ciało, knot – duszę, a płomień – światło Ducha Świętego w duszy człowieka. Świeca ta symbolizuje Najświętszą Maryję Pannę, a kokarda błękitna lub biała – jej niepokalane poczęcie.

W Adwencie Kościół szczególnie czci Maryję. Ku jej czci odprawiane są specjalne msze noszące nazwę Rorat. Msze te rozpoczynają się przed świtem, co ma symbolizować ciemności jakie panowały na ziemi przed narodzeniem Jezusa. Msze roratnie to jedne z najbardziej lubianych nabożeństw. Przychodząc na nie ludzie przynoszą świece, a dzieci własnoręcznie wykonane lampiony.

Według podania zwyczaj odprawiania Rorat wprowadziła św. Kinga, żona Bolesława Wstydliwego. Stare kroniki podają, że w Katedrze na Wawelu, a potem także w Katedrze w Warszawie na początku Mszy Świętej do ołtarza podchodził król i przynosił świecę, którą zapalał ze słowami „Gotów jestem na sąd Boży”. Po nim to samo czynili przedstawiciele wszystkich stanów

Adwent to czas radosnego oczekiwania i przygotować do Bożego Narodzenia. Dobrze byłoby, gdyby także w naszych domach stał się okresem szczególnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.