Tanie bilety kolejowe – oferta polskich przewoźników

tanie bilety kolejoweFerie w pełni. Coraz więcej podróżnych w samochodach pojawia się na drogach i autostradach. Może więc zamiast stać w korkach lepiej skorzystać z kolei? Zapytaliśmy rzeczników prasowych różnych przewoźników z jakich ofert mogą skorzystać seniorzy. Jak się okazuje paleta zniżek jest bardzo szeroka.


 

 
 
 
 

Zniżki ustawowe

Wybierając się w podróż trzeba pamiętać, że każdemu seniorowi przysługuje zniżka ustawowa. Dokładnych informacji na ten temat udzieliła nam pani Joanna Skubiszewska Specjalista Wydziału Handlu Kolei Wielkopolskich:
 

Osobom w wieku emerytalnym przysługują, refundowane przez ustawodawcę polskiego, dwa przejazdy (bilety jednorazowe) w ciągu roku z zniżką 37%. Przy zakupie biletu należy wówczas posiadać dokument wydany przez właściwy oddział ZUS (szczegółowe informacje zawarte są na naszej stronie internetowej na którą zapraszamy oraz w Taryfie Przewozowej (KW-TP) – Tabela uprawnień do ulgowych lub bezpłatnych przejazdów na podstawie ustaw, pozycja 10 oraz w § 23.

 

Koleje Dolnośląskie

Bardzo ciekawą propozycję na ferie przygotowały Koleje Dolnośląskie. Opowiedział nam o niej pan Marcin Rechłowicz:
 

W okresie od 15 stycznia do 28 lutego we wszystkich pociągach Kolei Dolnośląskich będzie obowiązywała oferta „Junior i Senior”. Oferta jest skierowana do osób dorosłych powyżej 50 lat (podczas kontroli wystarczy okazać dokument potwierdzający wiek), podróżujących z osobami, które nie ukończyły 18 lat. „Senior” podróżuje na podstawie biletu promocyjnego z ulgą 50%, natomiast „Junior” – na podstawie biletu ze zniżką 100% (dziecko do lat 4) lub 37% (dzieci i młodzież w wieku od 4 do 18 lat na podstawie dokumentów określonych w Taryfie Przewozowej TP-KD). Bilety w ofercie „Junior i Senior” można nabyć w Biurach Obsługi Klienta KD, kasach biletowych KD oraz u obsługi pociągi.

 

Poza tą specjalną ofertą na ferie Koleje Dolnośląskie mają również zniżki dla seniorów obowiązujące przez cały rok, o czym informuje nas pan Marcin Rechłowicz:
 

Ponadto przez cały rok osoby, które ukończyły 60 lat mogą skorzystać z oferty „Senior 60+”. W ofercie tej można nabywać bilety ze zniżką 20%. Do skorzystania z oferty wystarczy dokument poświadczający tożsamość i wiek. Koleje Dolnośląskie nie wymagają żadnych dodatkowych dokumentów (jak np. zaświadczenia wystawiane przez organizacje zrzeszające emerytów i rencistów).

 
 tanie bilety

 

Koleje Wielkopolskie

Jak informuje nas pani Joanna Skubiszewska z Koleje Wielkopolskie nie przygotowały specjalnej oferty na ferie, niemniej jednak poza ustawowymi zniżkami seniorzy mogą skorzystać również z Biletu Wielkopolskiego
 

Funkcjonuje również oferta „Bilet Wielkopolski”, która  jest ofertą dla osób podróżujących razem, opłacalną przy maksymalnie 5 osobach lub częstych podróżach w terminie jej obowiązywania.

Bliższe informacje zawarte są na naszej stronie internetowej, również pod linkiem: http://koleje-wielkopolskie.com.pl/oferty/.

 

Koleje Małopolskie

Koleje Małopolskie podobnie jak większość przewoźników nie przewidują specjalnych zniżek z okazji ferii zimowych, co jednak nie oznacza, że ich oferta dla seniorów jest mało interesująca. Zapytaliśmy o możliwości tańszego podróżowania panią Barbarę Węgrzynek Specjalistę z Departamentu Handlu Kolei Małopolskich:
 

W pociągach Kolei  Małopolskich osoby, które ukończyły 60 rok życia mogą korzystać z oferty specjalnej „Bilet dla Seniora”. Oferta obowiązuje przez cały rok.

Aby skorzystać ze zniżki wystarczy tylko dowód osobisty.

Dzięki tej ofercie można  korzystać z tanich przejazdów na podstawie biletów jednorazowych i okresowych.

Przykładowo bilet na trasie Kraków –Wieliczka kosztuje tylko 2 zł i można podróżować na jego podstawie aż 4 godziny.

Jeżeli w czasie podróży Seniorom towarzyszą wnuki, mogą korzystać ze swoich ustawowych uprawnień do zniżek. Ulga dla nich wynosi 37% na bilet jednorazowy.

Na trasie Kraków- Sędziszów oferta dla Seniorów obowiązywać będzie od 22 stycznia 2016 r.


 

Jak więc można się przekonać do najbardziej znanych obiektów turystycznych na terenie Małopolski można śmiało jechać z wnukami pociągiem. Odwiedzenie Kopalni w Wieliczce połączone z podróżą pociągiem to będzie podwójna frajda dla każdego juniora.
 

tanie bilety

Koleje Śląskie

Z kolei o ofercie Kolei Śląskich opowiedział nam rzecznik prasowy pan Michał Wawrzaszek:
 

Koleje Śląskie w swojej ofercie mają przez cały rok korzystne ceny biletów dla seniorów i rodzin.

Osoby, które ukończyły 65 lat mogą korzystać z oferty „Senior 65+”. Uprawnia ona do ulgi 30% w przypadku zakupu biletów jednorazowych oraz odcinkowych imiennych miesięcznych. Podstawą do stosowania ulgi jest dokument ze zdjęciem potwierdzającym wiek i tożsamość podróżnego.

W przypadku przejazdów rodzinnych seniorzy mogą skorzystać np. z naszego Biletu Rodzinnego, który uprawnia do ulgi 30% dla osób podróżujących z dzieckiem do 16 roku życia. Ulgę stosuje się na podstawie dokumentu stwierdzającego wiek dziecka.


 

Jeśli więc spędzacie tegoroczne ferie na śląsku koniecznie trzeba przejechać się pociągami Kolei Śląskich. Zwłaszcza, że choć Śląsk jest kojarzony głównie z kopalniami i przemysłem, to jest tu też sporo ciekawych miejsc do odwiedzenia.

 

PKP Intercity

Także ogólnopolski przewoźnik jakim jest PKP Intercity posiada bogatą ofertę zniżek, z których można skorzystać podczas zimowych podróży. Jest tu jedna oferta skierowana do seniorów oraz wiele innych interesujących propozycji, które wymienia nam pani Marta Ziemska z biura Komunikacji i PR PKP Intercity :
 

Sposobów na tanie podróżowanie naszymi pociągami jest kilka:

  • Oferta Super Promo, czyli pula najtańszych biletów dostępnych na początku przedsprzedaży.
  • Oferta specjalna dla seniorów, czyli Bilet Seniora, która obowiązuje przez cały rok i daje 30% zniżki bez względu na to kiedy kupuje się bilet.
  • Oferta dla podróżujących w grupie.
  • Oferta dla podróżujących w weekendy.


 

tanie bilety
 

PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście

Trójmiejska SKM ma także specjalną ofertę dla seniorów. Choć nie przewiduje specjalnych zniżek podczas ferii, to warto z niej skorzystać odwiedzając atrakcje turystyczne, których nie brakuje w Trójmieście. O Karcie Seniora opowiedziała nam pani Anna Wesserling Naczelnik Działu Obsługi Posprzedażowej SKM w Trójmieście:
 

Dla emerytów i rencistów została przewidziana oferta pt. „Karta Seniora”. Karta ta  ważna jest rok od daty wydania i uprawnia do ulgi 30% przy zakupie biletów jednorazowych i okresowych ważnych we wszystkich pociągach SKM. Jej cena wynosi 30 zł i nabyć ją można we wszystkich kasach SKM.

 

Jak wiec można zauważyć większość przewoźników zarówno regionalnych jak i ogólnopolskich posiada wiele ciekawych propozycji na tanie i wygodne podróżowanie. Wprawdzie ferie już wkrótce się kończą, ale wiele ofert obowiązuje przez cały rok. Może więc warto choć raz na jakiś czas przesiąść się z samochodu do pociągu i zobaczyć świat z perspektywy torów?

 

Autor: Agnieszka Pytlińska

 

 

 

 

Tanie bilety kolejowe – oferta polskich przewoźników
5 (2)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *