Uwaga na kleszcze

kleszcze

Lato i związane z nim temperatury sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na leśne spacery, wycieczki rowerowe oraz wyprawy nad jezioro. Musimy pamiętać o tym, że w trawach oraz środowiskach leśnych czają się kleszcze, których w tym roku jest niezwykle dużo.

Sezon na kleszcze rozpoczął się już jakiś czas temu, ale dopiero od niedawna pogoda sprzyja podróżowaniu w miejsca, gdzie pajęczaki te się znajdują. Dlatego też powinniśmy właśnie teraz zwrócić szczególną uwagę na kleszcze i ewentualne problemy związane z odkleszczowymi chorobami. Należy pamiętać, że bez względu na naszą ostrożność i przewidywalność, kleszcz może zaatakować każdego.

Jak się uchronić przed kleszczami

Nie jest łatwo uchronić się przed kleszczami. Podczas spacerów czy wycieczek do lasu powinniśmy zatem ubierać się w jasne ubrania, co pozwoli nam łatwiej dostrzec chodzącego po nas kleszcza, zanim ten zdąży się nam wkłuć w skórę. Wskazane jest zakładanie krytych butów oraz długich spodni i koszul, które zakryją większość gołej skóry na naszym ciele.

Stosujmy środki zapobiegające

Środki chemiczne, którymi się spryskujemy czy smarujemy zawierają wprawdzie substancje, które odstraszają swoim zapachem te pajęczaki, jednak działają tylko przez kilka godzin, zatem zalecana jest ich ponowna aplikacja, w przeciwnym przypadku nie możemy mieć pewności czy taki niechciany gość nie przyczepi się nam do skóry. Jednak zdecydowanie powinniśmy je stosować, bowiem łatwiej jest nam zapobiegać aniżeli później leczyć.

Pamiętajmy, aby po powrocie do domu dokładnie przejrzeć nasze ubrania i ciało, w celu ewentualnego znalezienia pasożyta, zanim ten zdąży się wkłuć.

A co jak kleszcz się już wbije

Co powinniśmy zrobić w przypadku, gdy zauważymy wbitego już kleszcza. Nie należy panikować i w żadnym wypadku nie powinniśmy go niczym smarować, podpalać czy okręcać. Należy go jak najszybciej wyciągnąć. W tym celu musimy chwycić go pęsetą jak najbliżej naszego ciała, tak aby ująć pajęczaka, ale nie ściskać jego odwłoku, następnie delikatnie przekręcając wyciągnąć go zdecydowanym ruchem do góry. Ostatnim etapem jest zdezynfekowanie miejsca, w którym był wkłuty i ewentualne sprawdzenie czy w ranie nie pozostały żadne fragmenty kleszcza.

Tutaj ważny jest czas, ponieważ im krócej kleszcz jest wkłuty tym większe prawdopodobieństwo, że nic nam nie będzie.

W aptekach możemy kupić różnego rodzaju szczypce do wyciągania kleszczy- są one niezmiernie przydatne i bardzo proste w obsłudze nawet dla laika.

Oczywiście jeżeli mamy taką możliwość to udajmy się na pogotowie, gdzie kleszcz zostanie profesjonalnie usunięty z naszego ciała.

Co po usunięciu kleszcza

Po usunięciu kleszcza powinniśmy przez kilka dni obserwować miejsce, w którym był wbity. Jeżeli zauważymy zaczerwienienie, to powinniśmy udać się do lekarza, który zleci badania w celu wykluczenia ewentualnych powikłań.

Borelioza, gorączka krwotoczna, anaplazmoza, tularemia oraz odkleszczowe zapalenie opon mózgowych są niebezpiecznymi chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki, dlatego zróbmy wszystko, aby im zapobiec.

 

Autor: Magdalena Skopińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.