Uzdrowisko w Nałęczowie

projekt logo NIEBIESKINałęczów to miejscowość znajdująca się w południowo- wschodniej części Polski. Dzięki niezwykłemu klimatowi powstało tu Uzdrowisko. Na leczenie przysyłani są tu przede wszystkim kuracjusze z chorobami serca i układu krążenia.

 

 

Historia Uzdrowiska w Nałęczowie sięga XVII wieku, kiedy to rozpoczęto obserwacje oddziaływania tutejszych wód na ludzkie zdrowie. Z biegiem czasu udowodniono pozytywny wpływ nie tylko wód, ale również tutejszego klimatu szczególnie na układ krążenia. Oficjalnie Uzdrowisko w Nałęczowie powstało w 1817 roku. Przyjeżdżali tu wypoczywać i leczyć się znani Polacy tacy jak Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz a w późniejszym czasie również Bolesław Bierut, który podczas swoich bytności w Uzdrowisku zamieszkiwał Willę Uciechę.
Uzdrowisko w Nałęczowie
Obecnie Uzdrowisko w Nałęczowie jest jedynym ośrodkiem typowo kardiologicznym. Zabiegi przeprowadzane w Uzdrowisku są skierowane w głównej mierze do osób po zawale, chorujących na nadciśnienie tętnicze i inne choroby serca i układu krążenia. Ponadto kierowani są tu pacjenci cierpiący na nerwice i ogólne wyczerpanie psychofizyczne.

 

Ośrodek Uzdrowiskowy to kompleks 10 budynków znajdujących się w obrębie lub w pobliżu Parku Zdrojowego. Wśród nich są obiekty mieszkalne, łączące funkcję mieszkalną i rehabilitacyjną, zespół basenów, szpital i obiekty uprzyjemniające pobyt kuracjuszom.

 

Uzdrowisko w Nałęczowie

 

 

Pałac Małachowskich – jest to zabytkowy obiekt, w którym obecnie znajduje się Muzeum Bolesława Prusa oraz ogólnodostępna kawiarnia.

Pawilon Angielski – budynek zlokalizowany jest na terenie Parku Zdrojowego. Znajdują się tu pokoje mieszkalne, restauracja oraz gabinety zabiegowe.

Kompleks Wodny Atrium – znajduje się tutaj basen, jaccuzi, sauna sucha i mokra a także basen z białą glinką. W budynku znajduje się także Club Atrium z barem oraz kręgielnią.

Szpital Kardiologiczny – tutaj przyjmowani są pacjenci po zawałach oraz po operacjach kardiologicznych na początkową rehabilitację. Szpital wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt monitorujący. Posiada również Oddział Intensywnej Opieki Kardiologicznej.

Uzdrowisko w Nałęczowie

Termy Pałacowe – Budynek umieszczony jest na terenie Parku Zdrojowego. Posiada miejsca noclegowe, restaurację oraz gabinety kosmetyczne i zabiegowe.

Sanatorium Książę Józef – budynek położony w Parku Zdrojowym. Znajdują się tu miejsca noclegowe dla kuracjuszy, gabinety zabiegowe oraz laboratorium.

Sanatorium Fortunat – obiekt położony w odległości ok. 400 m od Parku Zdrojowego. Znajdują się tu miejsca noclegowe, jadalnia oraz baza zabiegowa dla przebywających na terenie Uzdrowiska kuracjuszy.

Jesienna Rezydencja – budynek umiejscowiony jest w pięknym ogrodzie, w pobliżu Sanatorium Fortunat. W Rezydencji znajdują się miejsca noclegowe dla kuracjuszy.

Stare Łazienki – budynek zlokalizowany jest w centrum parku Zdrojowego. Na parterze znajdują się gabinety zabiegowe oraz hall z popiersiami znanych gości Uzdrowiska, na piętrze są pokoje mieszkalne dla kuracjuszy.

Willa Uciecha – w przeszłości Willa była miejscem wypoczynku Bolesława Bieruta. Obecnie jest odnowiona i znajduje się w niej 8 niezwykle romantycznie urządzonych pokoi. Pastelowa kolorystyka, wygodne łoże małżeńskie oraz  delikatne kwiatowe ozdoby sprawiają, że jest to miejsce, które szczególnie chętnie odwiedzają pary.

Uzdrowisko w Nałęczowie

Historia Uzdrowiska Nałęczów jest długa i bardzo ciekawa. Ma ona niebagatelny wpływ na jego teraźniejszy wygląd oraz funkcję. Jeszcze do niedawna w Uzdrowisku mogli znaleźć się jedynie kuracjusze wysyłani tam przez lekarzy. Obecnie to już nie tylko uzdrowisko dla osób chorujących, ale również kompleks wypoczynkowy połączony ze SPA.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *