Wiosenna aktywność fizyczna seniorów

aktywność fizyczna seniorów

Pierwsze promienie wiosennego słońca sprawiają, że nabieramy chęci do życia. Bardzo miło jest wyjść na świeże powietrze i wystawić twarz ku słońcu. Wraz z piękną pogodą dobrze jest zacząć przygotowywać się do podjęcia aktywności fizycznej, którą wielu seniorów zawiesiło w okresie zimowym ze względu na niską temperaturę powietrza, śnieg i śliskie powierzchnie. Od czego zacząć? Jak się przygotować? O tym wszystkim opowiemy w tym artykule.

Dlaczego warto ćwiczyć wiosną?

Aktywność fizyczna jest ważna w każdym wieku i o każdej porze roku. Wiosna to jednak bardzo szczególny czas. Po zimowym leniuchowaniu dochodzi do naszej świadomości informacja, że warto byłoby się nieco rozruszać. Zastałe kości i mięśnie potrzebują ruchu i dostępu do świeżego powietrza. Jeśli powyższy powód to dla Ciebie za mało pamiętaj, że ruch to także lepiej działający układ oddechowy, układ krążenia a nawet poprawa pracy układu pokarmowego. Nie wspominając już o lepszym samopoczuciu psychicznym i ogromnej radości, jaką sprawia przebywanie na świeżym powietrzu, zwłaszcza w miłym towarzystwie.

Jaką aktywność powinien wybrać senior?

Wybór aktywności fizycznej jest uzależniony od stanu zdrowia każdego z nas. Niektórzy lubią biegać i wychodzi im to na zdrowie, a innym nawet przy truchtaniu wysiadają stawy. Dlatego warto poszukać sposobu na aktywność skrojonego na miarę swoich możliwości. W ostatnim czasie hitem wśród seniorów jest nordic walking, czyli spacer z kijkami. Warto też zastanowić się nad jazdą na rowerze albo skorzystać z możliwości jakie dają siłownie pod chmurką.

Jak często trenować?

Ilość treningów najlepiej dostosować do swoich możliwości. Jeśli to możliwe, każdego dnia należy skorzystać z aktywności na świeżym powietrzu. Jeżeli mamy ograniczony czas wówczas warto zaplanować co najmniej trzy treningi w tygodniu o długości 30 – 60 minut. Oczywiście czas ten można wydłużyć lub zwiększyć ilość treningów.

Aktywność fizyczna to nie wszystko

Ruch, a zwłaszcza aktywność na świeżym powietrzu doskonale działają na nasz organizm. Spowalniają procesy starzenia, poprawiają kondycję mięśni i kości, wspomagają pracę płuc i serca. Warto jednak pamiętać, że w wieku 60+ sam ruch nie wystarczy. Pierwsze oznaki wiosny mamy już za oknami. W tym czasie koniecznie warto skorzystać z promieni słońca i rozpocząć aktywny sezon. Nie należy jednak zapominać o przyjmowaniu zaleconych leków. Trzeba pamiętać, że tylko połączenie specjalistycznej opieki farmaceutyczno-medycznej, prawidłowej diety i ruchu pozwoli na długie życie w pełnym zdrowiu.

Organizm z upływem czasu starzeje się i jego działanie nieco się zmienia. Zaczynają pojawiać się różne dolegliwości. Większość seniorów przyjmuje leki, które wspomagają ich codzienne życie. Zazwyczaj, wybierając preparaty dla siebie, zasięgają opinii lekarza rodzinnego, jednak czasami leczą się na własną rękę. Aby zapobiec złemu wyborowi leków lub suplementów diety powstał specjalny serwis informacyjny znamlek.pl. Każdy senior powinien tam od czasu do czasu zajrzeć, aby znaleźć wykaz leków i suplementów diety dostępnych w aptekach na terenie Polski. Korzystając z fachowej bazy leków można dokładnie poznać konkretny specyfik, dowiedzieć się, ile kosztuje, a także poznać opinie o lekach wypowiadane przez specjalistów i zwyczajnych użytkowników.

Jeden komentarz


  1. Nooo tak, nordic walking jest hitem, szczegolnie u mnie w miasteczku. Najpierw z siostra i sasiadkami kupilysmy kijki ze spokey, a teraz juz systematycznie sie umawiamy na spacery z innymi kobietami. Fajna forma spedzania czasu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.