Zadbaj o swoje serce – badania profilaktyczne

badania profilaktyczne

badania profilaktyczne

Jednymi z najczęściej występujących schorzeń u seniorów są choroby związane z sercem i układem krążenia. Niektórym z nich można zapobiegać lub niwelować ich objawy, ale żeby to zrobić należy się badać. Zobacz jakie badania warto robić, aby mieć kontrolę nad swoim sercem i układem krążenia.

Od czego zacząć?

Jeśli do tej pory nie miałeś problemów z sercem i układem krążenia, to przynajmniej raz do roku powinieneś skierować się do lekarza rodzinnego, aby Cię zbadał i dał skierowanie na okresowe badania. Niestety Polacy nie lubią chodzić do lekarza, jeśli nie muszą. Większość z naszych rodaków odwiedza przychodnię dopiero wtedy, kiedy jest ciężko chora. Warto jednak pamiętać, że ważne jest nie tylko leczenie, ale również profilaktyka. To właśnie dzięki niej można zapobiec wielu poważnym schorzeniom w tym m.in. zawałowi serca, nadciśnieniu itd. Dlatego też niezwykle ważne jest wykonywanie co najmniej raz do roku podstawowych badań, które pozwolą sprawdzić ogólny stan zdrowia organizmu.

Badania krwi i moczu

Jeśli już zdecydujesz się na wizytę u lekarza poproś o skierowanie na podstawowe badania krwi i moczu. Z badań tych lekarz może wiele wyczytać. Badanie moczu przede wszystkim wskaże stan całego układu moczowego i nerek. Z podstawowych badań krwi czyli morfologii, prób wątrobowych, poziomu cukru oraz cholesterolu i trójglicerydów lekarz może wyczytać jak funkcjonują najważniejsze organy. Próby wątrobowe wskazują na jakość pracy tego narządu, poziom glukozy wskazuje na zaburzenia w gospodarce węglowodanowej co może oznaczać np. początki cukrzycy lub problemy z trzustką, Wysoki cholesterol i trójglicerydy to symptomy problemów związanych z układem krążenia lub mogące zapowiadać problemy z sercem. Ten opis to jednak tylko kilka informacji, które lekarz może wyczytać z badań.

EKG

Kolejnym badaniem, które warto co pewien czas wykonywać jest EKG. Badanie to pozwala dokładnie zbadać pracę serca. Zmiany w zapisie mogą wskazywać na problemy z sercem. Wiele osób ma obawy przed tym badaniem, co jest zupełnie niepotrzebne. Obecnie do wykonywania go stosuje się niewielkie aparaty EKG (przykłady można znaleźć na stronie Kredos.pl), które są proste w obsłudze, a badanie trwa zaledwie kilka minut. Warto je okresowo powtarzać, ponieważ pozwoli to szybko zdiagnozować ewentualne problemy z sercem i rozpocząć skuteczne leczenie.

Pomiar ciśnienia krwi

Jedną z częstych dolegliwości występujących u seniorów jest nadciśnienie. Wiąże się ono z wieloma dolegliwościami i poważnymi problemami zdrowotnymi. Nieuregulowane nadciśnienie tętnicze może prowadzić m.in. do wylewów i udarów. Odwiedzając lekarza rodzinnego warto poprosić o dokonanie pomiaru ciśnienia.

Organizm człowieka z wiekiem zużywa się, o czym warto pamiętać. Każdego dnia serce uderza dziesiątki razy, nerki oczyszczają litry krwi, a wątroba czyści organizm z toksyn. Warto zadbać, aby wszystkie narządy jak najdłużej sprawnie działały. Dlatego tak ważne jest, aby przynajmniej raz do roku robić profilaktycznie podstawowe badania. Szybkie wykrycie choroby pozwala ją wyleczyć zupełnie, a jeśli to niemożliwe zminimalizować późniejsze powikłania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.