Zmiana wieku emerytalnego – od października wcześniej przejdziesz na emeryturę

emerytura

 

emerytura

Wiek emerytalny ulega zmianie od 1 października 2017 roku. Zostaje obniżony i ponownie będzie wynosić 60 lat dla kobiet oraz 65 dla mężczyzn. Obecnie nasz kraj znajduje się na liście krajów, w których trzeba pracować najkrócej. Sprawdź, w jakim stopniu nowe zasady wpłyną również na Twoją emeryturę.

Wysokość wieku emerytalnego w Polsce wynosiła do 2012 roku: 60 lat dla kobiet oraz 65 w przypadku mężczyzn. Pięć lat temu Sejm przyjął ustawę według, której od 1 stycznia 2013 roku wiek ten zaczął być sukcesywnie podnoszony. Celem było osiągnięcie pułapu 67 lat. Jednak w skutek wyborów i zmiany partii rządzącej, w 2016 roku uchwalono ustawę, w myśl, której nastąpi przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego. Nowe rozporządzenia emerytalne zaczną działać od 1 października 2017 roku.

Dlaczego obniżono wiek emerytalny?

W nowej ustawie przede wszystkim zniesiono równość wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Panie nie będą pracować do 67 roku życia, a jedynie do 60. Mężczyźni zaś popracują dwa lata krócej niż pierwotnie zakładano: zamiast w wieku 67 lat, odejdą na emeryturę mając 65. Niestety konsekwencją tej ustawy będą niższe emerytury, zwłaszcza przypadku kobiet. Stanie się tak, ponieważ kobiety nie tylko zarabiają od mężczyzn mniej, ale niższy wiek emerytalny spowoduje także krótszy okres składkowy oraz dłuższy czas na emeryturze. Nowy system uwzględnia parametr zwany „średnim dalszym trwaniem życia”. Są to lata wyliczone na podstawie statystyk, które pozostały emerytowi do przeżycia.

Jaki jest wiek emerytalny w Europie?

Obniżenie wieku emerytalnego w Polsce powoduje, że w niewielu krajach w Europie pracuje się krócej niż u nas. Rzadko też występuje tak duża dysproporcja między wiekiem emerytalnym kobiet i mężczyzn.Bardzo niski wiek emerytalny jest na Białorusi – 58 lat. Mężczyźni najkrócej pracują na Ukrainie – 62 lata. Taka granica wiekowa dla kobiet i mężczyzn obowiązuje również na Słowacji. W większości państw wiek emerytalny jest dla obu płci równy i wynosi 67 lat (np. we Francji i Hiszpanii). Natomiast w Wielkiej Brytanii zarówno kobiety, jak i mężczyźni muszą pracować aż do osiągnięcia 68 lat.

Czas ochrony przed przejściem na emeryturę

Ochrona emerytalna zaczyna obowiązywać pracownia na 4 lata przed przejściem na emeryturę. Jest to okres, w którym pracodawca nie może wypowiedzieć umowy. Czy 1 października nastąpi jakaś zmiana w tym zakresie? Punktem odniesienia do rozpoczęcia okresu ochronnego stanie się nowy, niższy wiek emerytalny. Kobiety będą chronione już w wieku 56, a mężczyźni w wieku 61 lat.

Wartość najniższych świadczeń

Najniższe gwarantowane przez państwo świadczenie emerytalne dla części świadczeniobiorców jest podstawowym i często jedynym stałym źródłem dochodu. Na ten moment najniższa emerytura w kraju wynosi równe 1000 złotych brutto, czyli 854 zł netto. W marcu 2018 roku nastąpi tzw. waloryzacja świadczeńń, która przyniesie wzrost rent i emerytur o 2,7%.

Artykuł opracowany we współpracy z serwisem CafeSenior.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.