Słowo „senior” jest często utożsamiane z częstymi wizytami u lekarzy i ogromną ilością leków na wiele bardzo różnorodnych schorzeń. Jak się jednak okazuje wcale nie musi tak być. Według badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu wystarczy 25 minut aktywności fizycznej dziennie, aby wyraźnie poprawić stan zdrowia osób starszych.
Naukowcy z Bristolu wzięli pod lupę powiązania wysiłku fizycznego ze stanem zdrowia osób starszych (średnia wieku badanych wynosiła 78 lat). Z badań wynika, że regularne ćwiczenie, szybkie chodzenie, jazda na rowerze czy pływanie znacznie zmniejszają częstotliwość nieplanowanych wizyt w szpitalu oraz wykupowanych lekarstw na receptę.
Seniorzy, którzy na ćwiczenia poświęcali co najmniej 25 minut dziennie otrzymywali o 50% mniej recept, aniżeli ich mniej aktywni koledzy. Osoby najbardziej aktywne – czyli te, które ćwiczyły co najmniej 39 minut dziennie – dwa razy rzadziej trafiały do szpitala, aniżeli osoby trenujące mniej lub wcale.
Jak wynika z badań na taki stan nie ma wpływu wykształcenie ani status socjoekonomiczny.
Warto przy tym wspomnieć, że czas spędzony na ćwiczeniach nie wpływa w żaden sposób na częstotliwość wizyt seniorów u lekarza oraz skierowania na inne zabiegi szpitalne.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.