Elementy odblaskowe – 3 rzeczy, które należy wiedzieć o odblaskach

Fot. motokobiety.pl
Fot. motokobiety.pl

Nie lubisz kamizelek odblaskowych, ani różnych jaskrawych elementów odzieży? Niestety nie jesteś jedyną osoba, która ma opory przed założeniem świecących dodatków. Niemniej jednak warto je nosić – zobacz dlaczego.

 

1. Konieczność prawna

Zgodnie z ostatnią nowelizacją prawa o ruchu drogowym, która weszła w życie pod koniec sierpnia 2014 roku, każdy, kto porusza się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym musi używać elementów odblaskowych. W zapisie prawnym nie ma określonej formy i wyglądu odblasków, niemniej jednak ich brak może skutkować mandatem w wysokości od 20 do 500 zł.

 

2. Bezpieczeństwo

Już dawno udowodniono, że elementy odblaskowe znacznie podnoszą bezpieczeństwo pieszych na drogach. Ich głównym zadaniem jest zwiększenie widoczności osób idących nieoświetlonymi poboczami. Dzięki elementom odblaskowym kierowca samochodu może zobaczyć pieszego oddalonego nawet o 50 i więcej metrów, co pozwala mu bezpiecznie go ominąć.

 

3. Ciekawy wygląd

Warto także zwrócić uwagę na to, że elementy odblaskowe dostępne są w bardzo różnych wzorach i kolorach. Najczęściej kojarzymy je z kamizelkami w jaskrawych barwach, ale coraz częściej występują one również w postaci szarych pasków czy trójkątów wszytych w odzież wierzchnią lub różnego rodzaju zawieszek.

 

Należy zauważyć, że w akcję udostępniania elementów odblaskowych zaangażowało się wiele różnych instytucji, firm i organizacji. Coraz częściej jako gadżet reklamowy można otrzymać zawieszkę lub opaskę odblaskową. Coraz ciekawszy wygląd i kolorystyka sprawiają, że elementy odblaskowe pojawiają się na tornistrach dzieci, torbach młodzieży czy przy torebce u dorosłych kobiet. Warto zadbać o to, aby mieć przy sobie elementy odblaskowe niezależnie od tego czy poruszamy się poboczem poza terenem zabudowanym (jak to jest w przepisach) czy też idąc wieczorem ulicami miasta.

 

Pamiętajmy – z odblaskiem zawsze bezpieczniej!