Jesienna chandra – jak sobie z nią radzić

jesienna chandra

Pomimo tego, że mamy listopad pogoda jest piękna. Jednakże coraz częściej dają o sobie znać negatywne skutki mniejszej ilości światła i niższych temperatur. Jesienna chandra może dopaść każdego. Poznaj terapie, które pomogą w utrzymaniu dobrego humoru.

Aromaterapia

Zapachy działają na nas bardzo mocno. Jedne uspokajają inne ożywiają, a jeszcze inne leczą. Na jesienne przygnębienie najlepiej wybrać zapachy radosne. Doskonale sprawdzają się aromaty cytrusowe np. pomarańczowy, mandarynkowy czy cytrynowy. Można też postawić na piękny zapach lawendy. Do terapii zapachowej można wybrać odświeżacze powietrza, płyny do kąpieli, żele pod prysznic lub perfumy.

Fototerapia

Już dawno dowiedziono, że jedną z głównych przyczyn obniżonego nastroju w okresie jesienno-zimowym jest niedobór światła słonecznego. Fototerapia ma na celu poprawę jakości życia za pomocą światła. Aby poprawić sobie humor można wymienić żarówki na mocniejsze lub skorzystać ze specjalnych lamp do fototerapii. Z badań wynika, że fototerapia z ich zastosowaniem jest tak samo skuteczna jak tradycyjna farmakoterapia stosowana podczas zaburzeń nastroju w okresie jesiennym.

Muzykoterapia

Muzyka łagodzi obyczaje i nie tylko. Ulubione piosenki, które przywodzą na myśl dobre wspomnienia i zachęcają do tańca są często doskonałym pomysłem na poprawienie nastroju. Częste słuchanie ulubionej muzyki sprawia, że jesienny spadek energii nie jest tak dokuczliwy.

Filmoterapia

Leczenie śmiechem jest coraz bardziej popularne na świecie. Jak można się spodziewać szczery śmiech poprawi także nastrój podczas jesiennych, szarych i nieprzyjemnych dni. Ulubiona komedia czy film romantyczny to bardzo dobry sposób na poprawienie sobie humoru. Nie ważne też czy oglądasz komedię pierwszy raz w życiu czy setny – pamiętaj, że śmiech to zdrowie.