Domowy sposób na katar – 5 sposobów

na katar


W tym roku zima nas oszczędza. Z jednej strony to powód do radości, ponieważ rachunki za ogrzewanie będą niższe, z drugiej jednak strony nieokreślona pogoda sprawia, że przychodnie pękają w szwach. Zanim jednak pójdziesz do lekarza z powodu kataru możesz spróbować samodzielnie się leczyć. Poznaj 5 sprawdzonych sposobów na katar.

Czosnek

Czosnek to wspaniałe warzywo, które posiada wiele leczniczych właściwości. Najczęściej podkreśla się jego działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. W przypadku kataru czosnek odkaża drogi oddechowe, dlatego warto go jeść. Świetnie sprawdzi się sos czosnkowy, masło czosnkowe czy makaron z sosem pomidorowym doprawionym czosnkiem.

Napoje

Podczas kataru szybko wysusza się śluzówka gardła, co nie jest przyjemnym uczuciem. kiedy zaczyna zasychać w gardle sięgamy po jakiś napój. Jeśli dobrze wybierzesz, możesz nie tylko się napić, ale również pozytywnie wpłynąć na zdrowie. Proponujemy herbatę z miodem i cytryną, która nawilży śluzówki i dostarczy sporo witaminy C. Podczas kataru warto także sięgnąć po herbaty ziołowe i owocowe z malin, owocu róży czy czarnego bzu.

Inhalacje

Kolejnym sposobem na pozbycie się uciążliwych dolegliwości związanych z katarem są inhalacje. Do ich wykonania można wykorzystać specjalny inhalator, albo miskę wypełnioną gorącą wodą. Do inhalacji najlepiej nadaje się woda z dodatkiem olejków eterycznych takich jak olejek eukaliptusowy, sosnowy czy tymiankowy.

Maści i olejki

Jeśli nie możesz korzystać z inhalacji możesz wysmarować klatkę piersiową i plecy maścią kamforową lub olejkami eterycznymi. Możesz również skorzystać z dziecięcych medykamentów takich jak maść majerankowa. Rozsmarowanie odrobiny tego specyfiku pod nosem ułatwia oddychanie i przyspiesza leczenie kataru.

Sposób na oczyszczenie nosa

Leczenie kataru to jedno, a swobodny oddech to drugie. Aby dokładnie oczyścić nos warto skorzystać z pomocy. Najlepiej do tego celu wybrać wodę morską lub sól fizjologiczną. Preparaty tego rodzaju dostępne są powszechnie w aptekach. Można je kupić w postaci sprayu albo kropli.

Często mówi się, że leczony katar trwa 7 dni, a nieleczony tydzień. Warto jednak pamiętać, że katar to jeden z najbardziej męczących objawów chorobowych i trzeba zrobić szybko, aby męczył jak najkrócej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.