5 rzeczy, które warto wiedzieć o laskach ortopedycznych

laski inwalidzkie

Jeszcze na początku XX wieku laska w dłoni mężczyzny była oznaką stateczności. To także atut osób starszych, który był kojarzony bardziej z sędziwym wiekiem i pozycją w społeczności
niż z problemami natury ortopedycznej. Dziś, laska nie jest przedmiotem, o którym się marzy. Ale z pewnością warto ją posiadać, gdy pojawiają się problemy z chodzeniem. Poniżej kilka przydatnych informacji, o których warto wiedzieć podczas wybierania laski ortopedycznej.

1. Laska ortopedyczna – z czego jest wykonana

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu laski wykonywane były głównie z drewna. Dziś to się zmieniło i gama wykorzystywanych materiałów jest znacznie większa. W sprzedaży nadal dostępne są laski wykonane z doskonałej jakości drewna. Są bardzo eleganckie i efektowne. Ze względu na trwałość mogą przetrwać całe dziesięciolecia. Dzięki zaletom drewna takim jak elastyczność i wytrzymałość laski z tego materiału doskonale sprawdzają się w swojej głównej roli jaką jest pomoc w poruszaniu się. Kolejnym materiałem, z którego wykonywane są dziś laski jest metal. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się aluminium, które jest lekkie. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli lasek aluminiowych w naturalnym, metalicznym kolorze i nie tylko.

2. Rączka laski ortopedycznej – co warto wiedzieć

W sklepach można kupić wiele modeli lasek inwalidzkich o czym można przekonać się przeglądając ofertę na stronie kule.pl. Do wyboru są laski drewniane, metalowe, składane oraz inne. Wybór materiału i kształtu laski jest bardzo ważny, ale jednym z najważniejszym elementów jest dobór odpowiedniej rączki. Aby laska ortopedyczna spełniała swoją funkcję – stanowiła wygodne podparcie, musi być wyposażona w dopasowany do potrzeb użytkownika uchwyt. Najlepiej, aby była to rączka anatomiczna, dostosowana swoim kształtem do dłoni właściciela. Wybierając laskę trzeba także zwrócić uwagę na to w której ręce będzie trzymana. W zależności od tego czy jest to laska prawo czy leworęczna różni się budową rączki.

3. Laska dostosowująca się do wzrostu

W zależności od rodzaju laski istnieje, w mniejszym lub większym stopniu, możliwość dostosowania jej do wzrostu użytkownika. W przypadku laski drewnianej można ją dociąć do potrzeb właściciela. Jest to jednak zabieg jednorazowy i nieodwracalny. O ile w razie konieczności skrócenia laski drewnianej można ją po raz kolejny dociąć, o tyle nie ma możliwości dosztukowania fragmentu trzonu. Dlatego warto zainteresować się regulowanymi laskami inwalidzkimi wykonanymi z aluminium. Wiele modeli ma trzony teleskopowe, które pozwalają na regulację wysokości i dostosowanie ich długości do aktualnych potrzeb użytkownika.

4. Laska składana

Dolegliwości związane z utrzymaniem równowagi bywają stałe lub czasowe. Zdarza się, że osoba starsza porusza się całkiem sprawnie na co dzień a tylko od czasu do czasu, przy dłuższych spacerach, wymaga podparcia laski. Dla takich użytkowników stworzono laski składane. Są to laski metalowe składające się z kilku części, które w razie konieczności można szybko rozłożyć. Po złożeniu laska jest niewielka, dzięki czemu można ją nosić przy sobie np. w torebce.

5. Laska – nie laska

Konieczność korzystania z laski ortopedycznej to dla wielu osób rzecz bardzo wstydliwa. Dlatego często zdarza się, że próbują ten fakt ukryć. Dla tych, którzy nie chcą korzystać jawnie z laski stworzono rozwiązania nieco inne. Jednym z doskonałych przykładów jest laska – parasol. Jest to parasol o wzmocnionym trzonie. W dolnej części znajduje się gumowa stopka, a zamiast tradycyjnego uchwytu parasola zamontowana jest anatomiczna rączka. To doskonałe rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy jeszcze nie chcą ujawniać się z potrzebą korzystania z laski inwalidzkiej.

Laska ortopedyczna to przyrząd wspomagający poruszanie się seniorów oraz z osób niepełnosprawnością ruchową. Umożliwia podparcie się podczas codziennych czynności. Bardzo ważne jest, aby była ona dobrze dobrana do potrzeb konkretnego użytkownika. Podczas wyboru laski ortopedycznej należy zwrócić uwagę na długość trzonu, kształt rączki a także budowę całej laski. Dla osób tylko okresowo potrzebujących podparcia przygotowano wygodne laski składane, które po złożeniu zmieszczą się w torebce. A Ci, którzy wstydzą się jeszcze korzystania z laski mogą skorzystać z opcji takich jak np. laska – parasol.