7 pomysłów jak zrobić pisanki

jak zrobić pisanki

jak zrobić pisankiJuż niedługo Wielkanoc i czas malowania jajek. Pisanki to najbardziej charakterystyczny element tych wiosennych świąt. Zobacz jak można ciekawie ozdobić jajka.

1. Barwienie jajek

Najprostszą formą pisanek są kraszanki. Taką nazwę noszą jajka pomalowane jednorodnie. Kiedyś do kolorowania jajek stosowano naturalne barwienie jajek, natomiast obecnie często korzysta się ze specjalnych farbek. Kraszanki to najlepszy sposób na wielkanocne jajka do osób lubiących prostotę.

2. Wzory malowane farbkami

Jeśli masz więcej talentu plastycznego, czasu oraz chęci pomaluj swoje pisanki farbkami. Możesz wykorzystać dowolne farbki, które masz w domu. Jeśli skorzystasz z akwareli jajka będą miały delikatny, przejrzysty wzór. Jeżeli wolisz coś bardziej wyrazistego to lepiej sprawdzą się farbki plakatowe lub akrylowe.

jak zrobić pisanki

3. Pisaki

Jeśli masz w domu małe dzieci to idealnym narzędziem do tworzenia świątecznych pisanek są zwyczajne flamastry. Można nimi łatwo rysować dowolne wzory i nie wymagają specjalnych umiejętności. Jedyne o czym należy pamiętać, to to, żeby malowane jajka były suche, ponieważ na mokrych skorupkach namalowane wzorki mogą się rozpłynąć.

4. Wydrapywanie

Kolejnym sposobem na niezwykłe pisanki jest wydrapywanie wzorków. Najpierw pomaluj jajka na jeden kolor. Do tego celu możesz użyć naturalnych barwników lub specjalnych farbek. Po ostygnięciu na kolorowych skorupkach jajek delikatnie wydrap wzorki. Do wydrapywania możesz użyć igły lub żyletki. Tego rodzaju pisanki są bardzo efektowne, ale wymagają dużego nakładu pracy i sporo cierpliwości.

jak zrobić pisanki

5. Oklejanie

Interesującym sposobem ozdabiania wielkanocnych jaj jest oklejanie. Jajka można okleić liśćmi roślin, płatkami kwiatów, kolorową wełną, wyciętymi lub wydartymi kawałkami kolorowego papieru oraz każdym innym materiałem, który wpadnie Ci do głowy. W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się jajka oklejane papierowymi serwatkami.

6. Malowanie woskiem

Obecnie ta metoda dekorowania jajek jest niezwykle rzadko spotykana. Wymaga sporych umiejętności manualnych oraz cierpliwości. Ciepły, rozgrzany wosk igłą, szpilką lub stalówką należy nałożyć delikatnie na skorupkę jajka tworząc wybrany wzór. Po udekorowaniu woskiem całego jajka należy wrzucić je do wody z barwnikiem i odczekać do zabarwienia. Po wyjęciu w miejscu, gdzie znajdował się wosk pozostanie jaśniejszy wzór.

jak zrobić pisanki

7. Foliowanie

W ostatnich latach na rynku pojawiły się specjalne folie termokurczliwe z nadrukami. Ugotowane jajko należy włożyć w przygotowany pasek folii, a następnie zanurzyć na chwilę we wrzątku. Jest to jeden z najprostszych sposobów dekorowania jajek, a równocześnie dość efektowny. Idealny pomysł na piękne pisanki dla osób mających niewiele czasu.

Wielkanoc to czas, kiedy na stołach królują barwne jajka. Pisanki można wykonać na dziesiątki sposobów. Można do tego wykorzystać farbki, pisaki, kolorowy papier a nawet resztki woskowych świec. Malowanie jajek to świetna okazja do spędzania czasu w gronie rodzinnym. Do pracy mogą zasiąść wszyscy domownicy od najmłodszych do najstarszych i każdy znajdzie metodę idealną dla siebie.

A może macie swoje sprawdzone sposoby jak zrobić pisanki? Pochwalcie się swoimi tegorocznymi dziełami. Czekamy na Wasze zdjęcia i komentarze!

Autor: Agnieszka Pytlińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.