Powieść „Aminata. Siła miłości”, to pięknie opowiedziana historia kobiety, tytułowej Aminaty, która jako dziecko została uprowadzona ze swojej osady, położonej w zachodniej Afryce, przez handlarzy niewolników. Tak w wieku 9 lat skończyło się jej szczęśliwe dzieciństwo. Bezwzględni handlarze zabili rodziców, a ją samą, po wielotygodniowej, wyczerpującej i obfitującej w dramatyczne wydarzenia drodze nad ocean, wsadzili na statek wraz z innymi współtowarzyszami niedoli. Jedyne, co Aminata zabrała ze sobą, to wspomnienia szczęśliwego dzieciństwa oraz praktyczna wiedza akuszerki, przekazana przez matkę. Umiejętność „łapania dzieci” okaże się nieoceniona w dalszym życiu dziewczyny. Tak zaczyna odyseja, której akcja toczy się w XVIII wieku na trzech kontynentach.
W tej niełatwej wędrówce blisko Aminaty jest Chekura, kilka lat od niej starszy chłopiec, pomagier bezwzględnych porywaczy. Trudy marszu, głód, a w wkrótce przeprawa przez „wielką rzekę”, czyli ocean, zbliżą tych dwoje do siebie. Po przybyciu do Ameryki Północnej dziewczynka trafia na plantację indygo, gdzie odkrywa, co tak naprawdę oznacza bycie niewolnicą. Chekura również został sprzedany jako niewolnik na sąsiednią plantację. Wspólne przeżycia na tyle zbliżyły tych dwoje, że zostali małżeństwem. Jednak status niewolnika, nie pozwalał im na bycie razem. Aminata, broniąc się przed agresywnym nadzorcą, zabija go. Dzięki pomocy kilku niewolnic, udaje się ukryć ciało, ale i tak nie unika dotkliwej kary. Zostaje jej odebrany synek, którego ma z Chekurą, a ona sama zostaje sprzedana.
Akcja książki toczy się wartko i trudno się jest oderwać od kolejnych stron. Losy Chekury i Aminaty splatają się ze sobą. Na świat przychodzi ich córeczka May, która znika z życia matki w dramatycznych okolicznościach. Przez pewien czas Aminata służy u bogatego kupca, który uczy ją buchalterii, co razem z umiejętnością czytania i pisania, które opanowała w sekrecie będąc na plantacji indygo, przydadzą się jej w przyszłości.
Na kartach powieści śledzimy przemianę głównej bohaterki z zalęknionej dziewczynki w świadomą swojej wartości i umiejętności kobietę, która poświęca się walce z niewolnictwem. Wraz z angielskimi abolicjonistami angażuje się w przeprowadzenie akcji, mających na celu ponowne przewiezienia Afrykanów z Nowego Jorku na ich rodzimy kontynent.
Na starość Aminata osiada w Londynie, gdzie spisuje burzliwą historię swojego życia. Na koniec trzeba koniecznie dodać, że pomimo iż autorem powieści jest mężczyzna, to historia opowiedziana z punktu widzenia czarnoskórej kobiety jest prawdziwa i chwyta za serce.
Autor tekstu:Monika Łysek
Oblicza wolności
Lawrence Hill „Aminata. Siła miłości”
tłumaczenie Maria Borzobohata-Sawicka
wydawnictwo: Black Publishing