Bądź aktywny w każdym wieku – rowery elektryczne dla seniorów

Bądź aktywny w każdym wieku – rowery elektryczne dla seniorów

W końcu nastała wiosna i z każdym dniem robi się coraz cieplej i przyjemniej. Dobra pogoda sprzyja i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz do aktywności fizycznej. Mimo zaawansowanego wieku i często dokuczliwych problemów ze zdrowiem, seniorzy nie są już skazani na przesiadywanie w domu czy na parkowej ławce. Cieszący się wzrastającą popularnością rower elektryczny, to doskonałe rozwiązanie dla osób starszych, które wciąż są pełne energii i chęci do ruchu.

Jeśli alternatywny środek transportu, to jaki?

Rowerowe wycieczki mogą dostarczać wiele radości i przyjemności. Rower to także dobry sposób na przemieszczanie się po mieście. Codziennie wiele ludzi rezygnuje z zatłoczonej komunikacji publicznej i stania w korkach na rzecz sprawnej i szybkiej jazdy rowerem. Wśród starszych osób sporo jest takich, które wciąż mimo upływających lat pragną korzystać z życia i wciąż cieszyć się aktywnością fizyczną. Nie zawsze jednak zdrowie i kondycja na to pozwalają. Z pomocą przychodzą praktyczne rozwiązania, które umożliwiają czerpanie radości z rowerowych wycieczek nawet osobom zaawansowanym wiekowo.

Aktywny senior – to jest możliwe!

Rowery elektryczne to idealne rozwiązanie dla osób wciąż młodych duchem. Dzięki nim starsi ludzie nadal mogą zachowywać wzmożoną aktywność ruchową oraz dużą mobilność. Możliwość samodzielnego pojechania do sklepu lub parku, wycieczka rowerowa z wnukami, czy całodniowa wyprawa rowerowa są w zasięgu seniora i to praktycznie bez konieczności pedałowania. To sprawia, że będzie mógł dotrzymać tempa młodszym lub bezproblemowo przejechać wiele kilometrów, co nie byłoby możliwe na tradycyjnym dwukołowcu. Ale na tym nie kończą się zalety popularnych elektryków. Korzystanie z tego typu urządzeń ma także bardzo pozytywny wpływ na pracę całego ludzkiego organizmu. Zapobiega, między innymi, chorobom układu krążenia, cukrzycy, nadciśnieniu czy chorobom układu wieńcowego. To także sposób na aktywne ćwiczenia wielu partii mięśni oraz stawów.

Poznaj najważniejsze zalety elektrycznych rowerów

Nie bez znaczenia jest także oszczędność finansów, jaką niesie za sobą rower elektryczny. W porównaniu z autem, czy nawet z komunikacją miejską, jazda rowerem elektrycznym kosztuje zdecydowanie mniej. A i oszczędność czasu może być znacząca, bo nie trzeba stać w korkach, czy czekać na przyjazd odpowiedniego autobusu. Do korzystania z elektrycznego roweru nie potrzeba prawa jazdy, ani żadnych dodatkowych pozwoleń. Parkowanie odbywa się na tych samych zasadach, co w przypadku klasycznych rowerów, a więc także bez dodatkowych kosztów. Warto wspomnieć także o aspekcie ekologicznym. Rowery elektryczne nie generują spalin, tak jak np. skuter, więc korzystanie z nich nie wpływa negatywnie na środowisko. Szczególnie w dużych miastach ma to spore znaczenie, gdyż to tam najczęściej występują problemy z zanieczyszczonym powietrzem. Wiele modeli rowerów elektrycznych zostało specjalnie zaprojektowanych z myślą o seniorach. Ich specjalna konstrukcja umożliwia łatwe wsiadanie i zsiadanie, zapewniają wygodną pozycje podczas jazdy oraz posiadają bardzo prostą obsługę biegów elektrycznego silnika. Wyprostowana postawa w czasie jazdy na elektrycznym rowerze odciąża kręgosłup i zapewnia duży komfort podróży oraz wygodę. W takich warunkach każda rowerowa wyprawa dostarczy wiele przyjemności i to bez problemu odczuwania trudów podróży, nawet z ciężkim bagażem.

Łatwo, lekko i przyjemnie

Jazda na elektrycznym rowerze praktycznie nie wymaga użycia siły. Wystarczy tylko wprawić w ruch pedały, a resztą zajmie się już silnik. Ładowanie akumulatorów odbywa się z pomocą tradycyjnej sieci energetycznej. Nie potrzeba żadnych specjalistycznych urządzeń czy kabli. Zasięg takiej baterii zależy od kilku czynników oraz wybranego modelu i waha się w przedziale od 30 do nawet 120 km. Rower elektryczny można rozpędzić do prędkości aż 25 km na godzinę, co pozwala na komfortowe, ale przede wszystkim bezpieczne poruszanie się po drogach. Połączenie dużego zasięgu baterii i znacznej prędkości, jaką można osiągnąć na rowerze elektrycznym, umożliwia wycieczki rowerowe na całkiem spore odległości i co najważniejsze zapewnia także bezproblemowy oraz (praktycznie) bez wysiłkowy powrót z dalekich tras.

Elektryczny rower – czy to wartościowy zakup?

Zakup roweru elektrycznego przez osobę starszą niesie ze sobą wiele zalet:

  • doskonały sposób na zachowanie przez nią dosyć dużej aktywności fizycznej.

  • taki sprzęt świetnie sprawdza się zarówno w mieście, na krótkich trasach dojazdu do sklepu czy parku, jak również poza terenem zabudowanym w trakcie wycieczek na dłuższych trasach.

  • ogromne wsparcie, jakie daje elektryczny silnik pozwala bezproblemowo pokonywać spore odległości i wzniesienia, bez konieczności angażowania swoich sił.

  • to także oszczędność czasu i pieniędzy oraz sposób na ograniczenie emisji spalin w miastach.

  • pozwala na samodzielne przemieszczenie się oraz wzmacnia kondycje, poprawia samopoczucie oraz pozytywnie wpływa na zdrowie.

Rower elektryczny to nie tylko świetny środek transportu, ale także doskonały sposób na zadbanie o własne zdrowie i kondycję, a także środowisko.

 

Zobacz też:

Siłownia pod chmurką

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.