Byliśmy na Targach Viva Seniorzy – kilka słów o tym, co tam się działo

Viva Seniorzy

W piątek 22 kwietnia byliśmy uczestnikami Targów Viva Seniorzy. Tego dnia hala 15 Międzynarodowych Targów Poznańskich wypełniła się osobami w wieku 50+ i tymi, którzy na co dzień związani są z ich życiem.


 
Wybierając się na Targi nie spodziewaliśmy się specjalnie dużego wydarzenia. Wydawało nam się, że seniorzy, to grupa, która nie jest zbyt interesująca dla wystawców. Jak się jednak okazało byliśmy w błędzie. Trzypiętrowy budynek pełen był stoisk, gdzie swoje oferty przedstawiali przedsiębiorcy, ale również organizacje państwowe i pozarządowe zajmujące się tematyką senioralną.
 

Viva Seniorzy

 
Odwiedzający mogli zapoznać się z produktami przeznaczonymi dla seniorów. Osoby ceniące sobie bezpieczeństwo i nowoczesne technologie ustawiały się w kolejce, aby zapoznać się niewielkim urządzeniem, które sygnalizuje bliskim, że  z seniorem dzieje się coś niedobrego. Wystarczy, nacisnąć przycisk, aby  syn, córka czy inna wybrana osoba dowiedziała się za pośrednictwem telefonu o problemach osoby starszej.
 

Clipboard01
 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stanowiska prezentujące firmy produkujące zdrową żywność oraz naturalne kosmetyki. Można było spróbować miodów z polskich pasiek, przejść błyskawiczną kurację odmładzającą przy pomocy kosmetyków m.in. z dodatkiem aloesu. Długie kolejki chętnych ustawiały się również przy stoiskach oferujących różne gatunki herbat oraz ziół.
 

Clipboard03
 

Poza stoiskami komercyjnymi na Targach prezentowało się też wiele  organizacji zarówno państwowych jak i pozarządowych. Seniorzy mogli porozmawiać z przedstawicielami poznańskiej policji czy pracownikami urzędu pracy. Chętni mieli również możliwość zadania pytań specjalistom z zakresu dotacji unijnych jakie można otrzymać m.in. na rozpoczęcie własnej działalności.
 

Viva Seniorzy
 

Szczególną grupą wystawców były stowarzyszenia zajmujące się zdrowiem i aktywizacją seniorów. Swoich przedstawicieli miało tu wiele stowarzyszeń emerytów, Uniwersytetów Trzeciego Wieku czy domów opieki. Wszystkie te organizacje działają na rzecz seniorów organizując spotkania i warsztaty, w których osoby starsze chętnie biorą udział. Członkowie tych organizacji pokazywali również swoje umiejętności m.in. tańcząc i śpiewając.

  
Poza oglądaniem stoisk na Targach można było również nauczyć się kilku ciekawych rzeczy. Przedstawiciele organizacji pozarządowych prowadzili warsztaty uczące wykonywania prostych ozdób np. zakładek do książek. Przez niemal cały czas odbywały się również pokazy dotyczące prawidłowego trenowania marszu z kijkami, co z pewnością było bardzo przydatne, bo jak można zauważyć nordic walking staje się coraz popularniejszą dyscypliną sportu wśród osób starszych.
 

20160422_124732
 

Nie można zapomnieć również o koncertach, które odbywały się w czasie Targów w Sali Ziemi. A jeśli ktoś zgłodniał po tak wielu atrakcjach mógł skorzystać z kącika gastronomicznego w dolnej części hali lub wybrać się na ostatnie piętro, gdzie przygotowano miejsca dla spragnionych wypoczynku.

 

My na tej imprezie świetnie się bawiliśmy i sporo się dowiedzieliśmy. Jeśli byliście tam także, to zapraszamy do przedstawienia swoich spostrzeżeń.  Chętnie je poznamy.
 

I do zobaczenia na kolejnych Targach, już nie możemy się doczekać.