Ceramiczne kulki do pieczenia tarty

Ceramiczne kulki do pieczenia tarty

Tarta to ciasto pochodzące z Francji, ale coraz częściej pojawia się także w polskich domach. Do jej upieczenia potrzebne jest ciasto kruche, francuskie lub drożdżowe i dobry pomysł na nadzienie. Przydatne okazują się także wszelkiego rodzaju formy oraz groszek ceramiczny. Dziś kilka słów właśnie o ceramicznych kuleczkach używanych do pieczenia tart.

Do czego służy groszek ceramiczny?

Tarta to ciasto, w którym bardzo często najpierw wypieka się spód, a następnie nalewa nań nadzienie. Aby kruche lub francuskie ciasto równo się upiekło i nie powstały wybrzuszenia ani pęknięcia podczas pieczenia, obciąża się je. W domowych warunkach najczęściej do tego celu stosowany jest suchy groch lub fasola. Od niedawna alternatywą dla tych nasion stały się kulki ceramiczne do pieczenia tart, nazywane niekiedy ceramicznym groszkiem.

Jak wyglądają kulki do tart?

Jak sama nazwa mówi ceramiczny „groszek” – kulki do pieczenia tart, mają zbliżoną wielkość do naturalnych ziaren grochu. Najczęściej występują w kolorze białym lub beżowym, co dodatkowo upodabnia je do suszonych nasion.

Jak korzystać z ceramicznego groszku?

Ceramiczny groch służy do obciążania ciasta na tartę. Po ułożeniu ciasta w formie należy przykryć je pergaminem, a następnie wysypać nań odpowiednią ilość ceramicznych kulek. Po upieczeniu ciasta należy zdjąć paper z kulkami a następnie opłukać je wodą i wysuszyć. Po oczyszczeniu kulek można je umieścić ponownie w pojemniku, w którym są przechowywane.

Dlaczego warto wybrać ceramiczny groszek?

Kulki ceramiczne do tart mają sporo zalet. Przede wszystkim są trwałe i mają stały ciężar. W przypadku tradycyjnych obciążników jakimi są nasiona roślin strączkowych jest zupełnie inaczej. Po kilkukrotnym wykorzystaniu ziarna pękają i nie nadają się już do dalszego wykorzystania. Należy także podkreślić, że każde pieczenie sprawia, że z suchych nasion odparowuje kolejna porcja wody, co sprawia, że stają się one coraz lżejsze i przestają spełniać swoją funkcję.

Gdzie można kupić kulki do tart i ile kosztują?

Ceramiczny groszek można kupić w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego oraz w sklepach internetowych. Najczęściej można nabyć zestawy zawierające co najmniej 30 kulek. W zależności od producenta są one zapakowane w plastikowe woreczki, pojemniki z tworzywa sztucznego lub słoiczki szklane, które równocześnie służą do przechowywania kulek. Cena groszku ceramicznego uzależniona jest od wielkości pojemnika oraz producenta. W internecie dostępne są zestawy kulek w cenie od 30 do 80 zł.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.