Co to są błędy lekarskie i kiedy je zgłosić?

błąd medyczny

Kiedy pogarsza się nasz stan zdrowia, albo bliska osoba umiera pomimo, że była leczona, wówczas winę za taki stan rzeczy zrzucamy na medyków. Często w rozmowach z bliskimi i znajomymi pojawia się temat błędów lekarskich, które naszym zdaniem zostały popełnione. W trudnych sytuacjach emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem i szuka się winnych wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Zanim jednak napiszemy skargę i posądzimy lekarza o błąd, warto dowiedzieć się czy nasze oskarżenia są uzasadnione. Czym zatem są błędy lekarskie? Kiedy je zgłosić i jak można to zrobić?

Co to jest błąd lekarski?

O błędzie lekarskim możemy mówić, w sytuacji, kiedy postępowanie medyczne, niezależnie od tego czy dotyczy diagnostyki czy terapii, jest niezgodne z przyjętymi powszechnie zasadami. O postępowaniu niezgodnym z zasadami można mówić w trzech przypadkach:

  1. Lekarz nie leczy, kiedy powinien – mówimy wtedy o zaniechaniu;
  2. Lekarz wdraża procedury medyczne, ale robi to niewłaściwie – mówimy wtedy o braku staranności lub błędzie w sztuce;
  3. Lekarz wdraża leczenie, ale nie powinien tego robić.

Co decyduje, że mówimy o błędzie w sztuce?

Kiedy tracimy kogoś bliskiego lub sami jesteśmy narażeni na ból czy złe samopoczucie wynikające z niewyleczonej choroby wydaje nam się, że to błąd pracownika medycznego. Jednakże nasze prywatne odczucia nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. Aby mówić o błędzie lekarskim trzeba go udowodnić. Należy wykazać, że doszło do zaniechania, braku staranności lub błędu w sztuce, a to wbrew pozorom nie jest łatwe i wymaga specjalistycznej wiedzy i chłodnego osądu rzeczywistości. Dlatego zaleca się w takim wypadku skorzystanie z pomocy specjalistów, do których można się zgłosić np. za pośrednictwem Rzecznika Praw Pacjenta, organizacji pozarządowych zajmujących się tą tematyką lub Kancelarii Prawnych zajmujących się odszkodowaniami.

Co jeśli zostanie stwierdzony błąd medyczny?

Jeśli uda się znaleźć dowody na popełnienie błędu medycznego wówczas fakt ten można zgłosić do prokuratury, która przeprowadzi śledztwo. Sprawą może zająć się także Rzecznik Praw Pacjenta, który ma prawo wnieść sprawę do sądu cywilnego. Ponadto lekarz, któremu zarzuca się błąd medyczny, może zostać postawiony przed Sądem Lekarskim orzekającym o winie i zasądzającym karę.

Czy zgłaszać błędy lekarskie?

W powszechnej opinii można spotkać się z twierdzeniem, że nie warto zgłaszać błędów lekarskich, ponieważ to spory kłopot, a wynik sprawy jest niepewny. Jest to poważny błąd. Przede wszystkim dlatego, że coraz częściej sprawy pacjentów rozpatrywane są na ich korzyść. Ponadto każdy zgłoszony błąd, nawet jeśli nie kończy się sprawą w sądzie, jest rozpatrywany przez lekarzy z konkretnej jednostki medycznej. Nawet, jeśli zgłaszany przez pacjenta błąd medyczny, zgodnie z prawem takowym nie jest, to lekarze zyskują wskazówkę, co należy sprawdzić lub może zmienić w procedurach medycznych. Obecnie lekarze bardzo często są bardziej krytyczni wobec siebie samych niż pacjenci wobec nich. Zgłoszenie błędów, a nawet wypowiedzenie opinii na temat diagnostyki i leczenia, może pomóc w poprawie standardów lecznicy i lepszej terapii pacjentów w przyszłości.

„Artykuł powstał przy konsultacji Kancelarii Adwokackiej „https://jakubowskazawada.com” która zajmuje się sprawami o odszkodowanie”