Co warto zobaczyć w Gdyni

Co warto zobaczyć w Gdyni

Początki Gdyni sięgają XIII wieku. Wówczas jako wioska stanowiła własność cystersów, a dziś jest jednym z najbardziej znanych miast w Polsce. Najczęściej kojarzy nam się z portem, dlatego zdarza się, że pomijamy ją na rzecz Gdańska. Tymczasem warto zajrzeć również tutaj. Gdynia kryje w sobie wiele miejsc wartych zobaczenia i zwiedzenia.

Gdynia dla miłośników klimatycznych zakątków i pięknych widoków

Wizytę w Gdyni warto rozpocząć od spojrzenia na jej panoramę. Kamienna Góra to wzgórze znajdujące się w centrum miasta. Można na nią dotrzeć kolejką linowo-terenową lub pokonując schody. Z usytuowanego na górze punktu widokowego można podziwiać między innymi port oraz Skwer Kościuszki.

Wizyta w dzielnicy Orłowo pozwala na poznanie z bliska pięknych zakątków miasta, Na turystów czeka tam malownicze molo o długości 180 m. Wybudowano je w czasie I wojny światowej jako pomost dla statków. Dziś jest doskonałym wyborem na rodzinne oraz romantyczne spacery. Oprócz widoku na rozpościerające się morze można z niego podziwiać także Klif Orłowski, czyli stromy brzeg Kępy Redłowskiej, co roku coraz mocniej podmywany przez fale morskie.

Będąc w Orłowie, warto także zajrzeć do Domku Żeromskiego. Pisarz mieszkał w nim przez kilka miesięcy 1920 roku. Obecnie na parterze znajduje się przytulna kawiarnia, a na piętrze można obejrzeć wystawę muzealną poświęconą Żeromskiemu.

Gdynia dla zainteresowanych historią

Na miłośników historii czekają w Gdyni przede wszystkim dwa najsłynniejsze polskie statki – „Dar Pomorza” oraz ORP „Błyskawica”. „Dar Pomorza” został wybudowany w 1909 roku jako żaglowiec szkolny. Od tamtej pory pokonał dystans, który można by porównać do 25 rejsów dookoła świata.

Od 1983 roku znajduję się na nim muzeum pozwalające na wyobrażenie sobie, jak wygląda życie na morzu. Z kolei ORP „Błyskawica” jest najstarszym na świecie niszczycielem. Wykorzystywany był w czasie II wojny światowej, a od 1976 roku jest otwarty dla zwiedzających.

Dla zainteresowanych życiem na morzu oraz fanów militariów punktem obowiązkowym powinno być także Muzeum Marynarki Wojennej znajdujące się na Bulwarze Nadmorskim. Można w nim nie tylko lepiej poznać historię tego rodzaju wojska, lecz także zobaczyć szeroki zbiór broni z czasów II wojny światowej oraz sprzęt bojowy prezentowany w ekspozycji zewnętrznej. Znajdują się tam samoloty i śmigłowce, miny wodne czy torpedy.

Gdynia dla miłośników życia podwodnego

Możliwość spojrzenia pod wodę kojarzy nam się przede wszystkim z zagranicznymi kurortami oferującymi nurkowanie na przykład na rafie koralowej. Tymczasem również w Gdyni możemy poznać bliżej podwodny świat i z bliska przyjrzeć się jego mieszkańcom, odwiedzając Akwarium Gdyńskie. Instytucja od 2005 roku funkcjonuje jako ogród zoologiczny.

Jej celem jest przybliżanie wiedzy na temat zwierząt zamieszkujących wody świata oraz prezentowanie poszczególnych gatunków. Odwiedzając to miejsce, możemy w 68 akwariach zobaczyć ryby, gady, płazy oraz bezkręgowce, które zostały pogrupowane według miejsca naturalnego występowania. Kolejne sale prezentują podwodny świat Morza Bałtyckiego, oceanów, Amazonii oraz rafy koralowej.

Artykuł powstał przy współpracy z Nadmorski.pl