Codzienne wyzwania osoby starszej

Codzienne wyzwania osoby starszej

Na co dzień seniorzy muszą stawiać czoła wyzwaniom, o których ludzie młodzi, czy w sile wieku, nawet nie myślą. Zwykłe sprawy urastają do rangi problemów, ciało odmawia posłuszeństwa, a i psychicznie nie jest łatwo… Mając w rodzinie czy otoczeniu seniora warto wiedzieć , z jakimi wyzwaniami musi się on mierzyć, by nie tylko lepiej go zrozumieć, ale i odpowiedzieć na jego potrzeby. Nieoceniona może okazać się także pomoc profesjonalne opiekunki osób starszych.

Przytłaczająca nowoczesność

Od początków cywilizacji mówi się o różnicach dzielących światy młodszego i starszego pokolenia, ale chyba jeszcze nigdy nie urastały one do rozmiarów tak ogromnych, jak dziś. Podczas gdy dzisiejsi dziadkowie z fascynacją w dzieciństwie spoglądali na jedyny program telewizyjny i to w odcieniach czerni i bieli, ich wnuki, już w przedszkolu, mają cały świat ledwie na odległość jednego kliknięcia w Internecie. Często seniorzy nie tylko czują się niepewnie w cyfrowym świecie, ale też bywa, że nie potrafią z niego korzystać, co staje się przyczyną frustracji. Oferta kulturalna czy edukacyjna także rzadko odpowiada na szczególne potrzeby i możliwości seniorów i nie jest dla nich przystosowana, co pogłębia poczucie wykluczenia. Dlatego też często w ogłoszeniach o pracy dla opiekunek seniorów podkreślana jest rola jaką jest towarzyszenie seniorowi w codziennych czynnościach. Aktualne oferty pracy znajdziesz na stronie Promedica24: https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/praca-w-niemczech/

Zdrowie i sprawność fizyczna

Zmiany, które dotykają seniorów na skutek starzenia, nie omijają żadnego z układów ciała. Seniorzy zapadają na choroby krążenia, schorzenia układu ruchu i inne, a bóle stawów i kręgosłupa ograniczają ich mobilność i możliwość aktywnego życia. Pojawiają się choroby wieku podeszłego, także takie, które sprawiają, że podopieczny potrzebuje wsparcia w najprostszych czynnościach, a nawet jest unieruchomiony. Wykwalifikowana opiekunka wie, jak nieść pomoc seniorowi w różnych sytuacjach, od zaproponowania prostych ćwiczeń dostosowanych do wieku i stanu zdrowia, aż po przenoszenie leżącego podopiecznego na wózek inwalidzki. Dzięki profesjonalnemu przeszkoleniu opiekunka wie, co robi, rozumie nie tylko potrzeby i oczekiwania osoby starszej, ale także – a może przede wszystkim – potrafi wyjść im naprzeciw.

Trudny czas, wielkie emocje

Senior, jeśli nawet nie cierpi na przewlekłe choroby, z wiekiem zwykle męczy się szybciej niż za młodu, coraz częściej potrzebuje wsparcia w prostych czynnościach w domu, ma problemy z pamięcią… Nie bez znaczenia jest także uczucie osamotnienia. To wszystko sprawia, że seniorzy cierpią nie tylko fizycznie. Nierzadko w konsekwencji tego seniorzy zapadają na depresje, czują się nierozumiani, odstawieni na boczny tor, mniej ważni. Dla wielu starszych osób konieczność korzystania z pomocy opiekunki jest trudna psychicznie – to sygnał, że sami sobie nie radzą, muszą być zdani na kogoś. Wykwalifikowane opiekunki potrafią wyjść naprzeciw tej sytuacji na dwóch poziomach – niesienia wsparcia fizycznego, ale i psychicznego, by podnieść seniora na duchu i znaleźć z nim nić porozumienia, na co nierzadko nie starcza cierpliwości najbliższym. Podczas szkoleń Promedica24 dba o to, by opiekunki umiały nawiązywać więź porozumienia z podopiecznym i jego bliskimi. Poza tym panie podejmujące pracę przy opiece nad seniorami są empatyczne i cierpliwe, a te cechy potrafią nie tylko przełamywać lody, ale i działać cuda!

Materiał zewnętrzny