Lwów to największe miasto zachodniej Ukrainy. Dzięki tanim liniom lotniczym podróż na Ukrainę nie nadwyręży domowego budżetu seniora. Przez kilka stuleci miasto to należało do Polski i było ważnym ośrodkiem naukowym i kulturowym. Dla wielu seniorów wyprawa do Lwowa to podróż do miejsc znanych z młodości. Ze względu na wielowiekowe połączenie i fakt, że wielu Ukraińców pracuje w Polsce, w mieście można porozumieć się w języku polskim. Wystarczy ważny paszport i najpiękniejsze miasto dawnej Galicji czeka, żeby je poznać.
Stare Miasto – serce Lwowa
Lwowskie Stare Miasto wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zabudowa centrum przypomina tą, którą znamy z polskich miast. Znajdziemy tam mnóstwo klimatycznych kawiarni i restauracji. Spacerując zabytkowymi deptakami, często można natknąć się na ulicznych grajków.
Lwowski Rynek to miejsce, gdzie zaczyna się i kończy wiele programów zwiedzania. Mieszkańcy Lwowa chętnie spotykają się tu i odpoczywają w otoczeniu 44 zachwycających kamienic. Chociaż niektóre budynki wymagają renowacji to ich ilość i różnorodność świadczą o bogatej historii miasta i długich latach jego świetności.
Kamienica Królewska zdecydowanie wyróżnia się na tle innych. Zbudowana w XVI wieku, przez pewien czas należała do polskiego króla Jana III Sobieskiego. Władca zdecydował, że przebuduje ją na swoją rezydencję i od tego czasu nazywano ją „Małym Wawelem”. Bogaty portal ozdabia wejście do budynku. Wewnątrz znajduje się arkadowy dziedziniec, swoim wyglądem przypominający włoskie, renesansowe zabytki.
Ratusz pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. Ten piękny, klasycystyczny zabytek powstał na miejscu poprzedniego, renesansowego obiektu. Stworzony na planie prostokąta, składa się z 3 pięter i wieńczy go 65-metrowa wieża z zegarem. Głównego wejścia strzegą dwie rzeźby lwów. Niewątpliwym atutem ratusza jest górująca nad miastem wieża. Na jej szczycie dostępny jest dla zwiedzających taras widokowy.
Dzielnica Ormiańska – malowniczy zakątek Lwowa
Virmeńska to najbardziej urocza ulica Lwowa. W dawnych czasach stanowiła centralną oś Dzielnicy Ormiańskiej. Skąd Ormianie we Lwowie? Miasto od zawsze pełniło funkcję handlową, dzięki temu chętnie przyjmowało przybyszów z innych krajów. Dzisiaj możemy podziwiać pozostałości po ich działalności.
Najstarsza zabytkowa kamienica ulicy Virmeńskiej pochodzi z XVI wieku. Uwagę zwraca również dom Ignacego Łukasiewicza – wynalazcy lampy naftowej. Cała ulica jest bardzo malownicza, pełna restauracji i kawiarni.
Najbardziej interesująca kawiarnia to Virmenka. Kameralny lokal gdzie napar przygotowuje się na gorącym piasku i w tygielku. Taki sposób przyrządzania sprawia, że kawa jest niezwykle mocna i aromatyczna.
Centralnym punktem Dzielnicy Ormiańskiej jest pochodząca z XIV wieku katedra. Ten piękny zabytek w czasach Związku Radzieckiego zamieniony był na magazyn obrazów. Na szczęście odremontowana budowla, zachwyca mieszkańców i turystów. W środku katedry uwagę przykuwają egzotyczne zdobienia wnętrz, charakterystyczne dla rejonów Bliskiego Wschodu.
Wnętrze kościoła wypełniają powstałe w XX wieku malowidła Jana Henryka Rosena, a także freski pochodzące z XV i XVI wieku. Do katedry przylegają dwa dziedzińce: południowy z zabytkowymi płytami nagrobkowymi, kaplicą i chrzcielnicą oraz wschodni z pochodzącą z XVI wieku dzwonnicą.
Spacer od pomnika Mickiewicza do Opery
Aleja Wolności to efektowny bulwar, biegnący od pomnika Adama Mickiewicz aż do Opery Lwowskiej. Znajduje się on tuż przy murach miejskich, niedaleko rynku. Spacerując deptakiem, można podziwiać secesyjne budynki biurowe, zabytkowe banki i kamienice. Co chwila pojawiają się stragany z pamiątkami i regionalnymi wyrobami. Na ławkach seniorzy umilają sobie czas, grając w warcaby.
Kolumna Adama Mickiewicza we Lwowie znajduje się na dawnym palcu Mariackim (dzisiaj to plac Mickiewicza) nieprzerwanie od 1904 roku. To 21-metrowy pomnik z pozłacanym płomieniem znicza na szczycie. Jest uznawany za jeden z najpiękniejszych pomników wieszcza na świecie.
Budynek Opery Lwowskiej został zaprojektowany przez Zygmunta Gogolewskiego. Widownia tego architektonicznego dzieła może pomieścić do 1200 osób. Ten monumentalny budynek zachwyca swoją architekturą, znajdującymi się na fasadzie rzeźbami oraz zjawiskowymi wnętrzami. Bilety do opery są w bardzo atrakcyjnej cenie. Najlepiej zarezerwować je z dużym wyprzedzeniem, ponieważ może zabraknąć miejsc.
Lwów to idealne miejsce na kilkudniowe zwiedzanie. Jest to miasto, do którego chce się wracać. Bardzo duża liczba zabytków, wiele klimatycznych kawiarni, ukraińska kuchnia to niewątpliwe atuty tej lokalizacji. Jeżeli dodamy do tego korzystne ceny, to nie można się dziwić temu, że Lwów cieszy się wielką popularnością wśród turystów.
Autor tekstu oraz zdjęć: Przemysław Pacześny