Dary lata

owoce
Fot. pixabay.com

Nadszedł wakacyjny czas. Słońce i piękna pogoda wpływają zbawiennie na nasz nastrój. Bardzo chętnie wybieramy się na spacery, piesze i rowerowe wycieczki, pikniki. Lato jest wspaniałym czasem, podczas którego możemy cieszyć się darami natury- truskawki, poziomki, maliny, jagody, porzeczki, agrest, czereśnie, wiśnie- możemy wybierać do woli w tych pysznych i cennych dla naszego zdrowia owocach.

Czas na przetwory

Nadszedł czas na przygotowywanie przetworów, po które tak chętnie sięgamy później zimą, gdy nie mamy możliwości spożycia świeżych owoców. Cieszmy się zatem teraz ich wspaniałym smakiem i aromatem, bo tylko latem niektóre z nich smakują tak wyjątkowo.

Młode warzywa

Także młode warzywa kuszą jędrnością i niepowtarzalnym smakiem. Marchewka, ogórki, groszek czy fasolka na pewno nie raz zagoszczą na stole każdego z nas. Doceniamy te wspaniałe dary natury. Latem nasza dieta nieco się zmienia, i dobrze. Rezygnujemy z ciężkich i tłustych mięs na rzecz zdrowych, świeżych, młodych warzyw, które zawierają wiele cennych i wartościowych dla nas składników.
Pamiętajmy, że możemy do woli zajadać się pysznymi warzywami- na surowo, czy też gotowanymi na parze lub w wodzie, choć te surowe, czy przyrządzone na parze zachowują najwięcej wartości odżywczych i najlepiej służą naszemu zdrowiu. Pamiętajmy, że warzywa i owoce są bardzo zdrowe i nie powinny nam zaszkodzić jeżeli tylko zachowamy umiar w ich spożywaniu.

Zdrowa dieta

Wszyscy powinniśmy pamiętać o urozmaiconej diecie, bogatej w warzywa oraz chude mięso. Jeżeli chodzi o owoce, to możemy je spożywać, jednak należy zachować umiar- jak ze wszystkim. Pamiętajmy, że owoce zawierają sporo cukru w postaci fruktozy, co szczególnie dla diabetyków nie jest wskazane w nadmiernych ilościach.

Sorbety

Zbyt ciepła pogoda sprawia, że chowamy się w cieniu i coraz częściej sięgamy po zimne napoje oraz lody w celu schłodzenia organizmu.

Ze świeżych owoców możemy zrobić przepyszne sorbety, które są dużo mniej kaloryczne od kupowanych lodów, a trzeba przyznać, że i dużo smaczniejsze. Wymagają wprawdzie od nas poświęcenia nieco czasu, ale warto, bo sorbetowe lody własnej roboty są warte grzechu.
Zatem cieszmy się latem oraz darami jakie nam przynosi, bo lato nie trwa wiecznie, a jak nie teraz to kiedy.

 

Autor: Magdalena Skopińska