Co to jest depresja i jakie są jej objawy

depresja
Fot. pixabay.com

Choć coraz lepiej nam się powodzi i z założenia powinniśmy być z tego powodu zadowoleni, niestety jest wręcz odwrotnie. Z roku na rok wzrasta ilość osób chorujących na depresję. Zobacz, co może wywołać tę chorobę.

 

Ciężka depresja endogenna

Psycholodzy uważają, że ten rodzaj ciężkiej depresji jest wywoływany wrodzonymi predyspozycjami do choroby. Najczęściej pojawia się u osób, u których w rodzinie już wcześniej pojawiały się epizody depresji.

 

Czynniki psychologiczne

Poza depresją wywoływaną wrodzonymi predyspozycjami, znacznie częściej mamy do czynienia z depresją wywołaną przez czynniki psychologiczne. Wśród najczęściej wymienianych w literaturze są:

 

  1. Porażka – częste porażki, które bardzo silnie odnoszone są do siebie i zaniżają samoocenę często prowadzą do poczucia bezsilności a w konsekwencji do depresji.
  2. Sposób widzenia przyczyn swojej porażki – negatywne nastawienie do siebie i obwinianie się o każdą porażkę jest bardzo szkodliwe dla  psychiki. Myślenie, że  „nie zdałem egzaminu, bo jestem głupi/a” bardzo negatywnie wpływa na samoocenę, a w rezultacie może doprowadzić do depresji.
  3. Powracanie do negatywnych myśli – kolejnym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu depresji jest rozpamiętywanie swoich porażek oraz przykrych wydarzeń. Wielokrotne powracanie myślami do nich oraz rozpamiętywanie wszelkich niepowodzeń obniża samoocenę, a w skrajnych przypadkach doprowadza do choroby.

 

Czynniki psychologiczne sprzyjające depresji są często uważane z bardzo kobiece, stąd też mylne myślenie, że depresja to głównie choroba pań. Wprawdzie to właśnie kobiety mają predyspozycje do rozpamiętywania porażek i wielokrotnego przeżywania negatywnych wydarzeń, niemniej jednak depresja nie omija także panów, o czym warto pamiętać.