Diagnostyka i operacyjne leczenie zaćmy

zaćma

zaćma

Zaćma to niebezpieczna choroba degeneracyjna, która może doprowadzić nawet do całkowitej ślepoty pacjenta. Jest przyczyną ok. 48% stanów pogorszenia ostrości wzroku, a jej objawy są często mylone z krótkowzrocznością. Dlatego niezwykle istotna jest wizyta u lekarza okulisty, który przeprowadzi dokładną diagnostykę polegającą na zbadaniu dna oka i określeniu przejrzystości soczewki.

W pierwszych stadiach choroby istnieje możliwość przyjmowania kropli spowalniających rozwój zaćmy. Nie jest to jednak metoda lecznicza, dzięki której uniknie się operacji. Ważne jest jednocześnie aby uchwycić chorobę możliwe szybko, gdyż pozwala to na uniknięcie poważniejszych powikłań i szybszą rekonwalescencję pacjenta po zabiegu.

Jak wygląda zabieg leczenia zaćmy?

Operacyjne usunięcie zaćmy to zabieg trwający ok. 15 min wykonywany przez chirurga okulistę. Przed zabiegiem pacjent otrzymuje znieczulenie, które coraz częściej polega na wpuszczeniu kropel do oczu zamiast znieczuleniu ogólnemu. Dzięki temu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Następnie lekarz wykonuje mikro nacięcie gałki ocznej, za pomocą narzędzia emitującego ultradźwięki rozbija zmętniałą soczewkę i ją odsysa. Kolejnym krokiem jest umieszczenie nowej, sztucznej soczewki wykonanej z materiału hydrofobowego. Końcowym etapem jest założenie opatrunku na oko, dzięki któremu rana pooperacyjna zostanie odseparowana od środowiska zewnętrznego w celu uniknięcia infekcji. Bardzo ważne jest także obchodzenie się z okiem po operacji.

Postępowanie pooperacyjne

Ważne jest, aby nie doprowadzić do infekcji oka. Kategorycznie nie wolno dotykać oka palcem, chusteczką bądź zdejmować opatrunek zaraz po operacji. Przez okres kilku tygodni istotne jest regularne zakraplanie oka antybiotykami oraz uczęszczanie na wizyty kontrolne. Okres przyzwyczajenia się oka do nowej soczewki zazwyczaj zajmuje ok. miesiąca. W tym czasie nie wolno podnosić ciężarów powyżej 2 kilogramów ani wykonywać gwałtownych skłonów, ale można w trybie normalnym poruszać głową, schylać się czy chodzić. Po około 6 tygodniach od zabiegu wzrok jest już na tyle ustabilizowany, że pacjent może zamówić u optyka nowe okulary.

Wzrok po operacji zaćmy

Po zabiegu usunięcia zaćmy soczewka nie jest już narażona na postępujące zmętnienie, jest całkowicie przejrzysta. Dawniej operacyjne leczenie zaćmy wiązało się z wszczepieniem soczewek, które nie miały zdolności akomodacji, czyli nie przystosowywały się do widzenia z bliska i z daleka. Wymuszało to na pacjencie noszenie okularów korekcyjnych dostosowanych do czytania. Obecnie istnieją soczewki wieloogniskowe, które poprzez posiadanie dwóch lub trzech ognisk ostrości sprawiają, że pacjent po zabiegu widzi dobrze zarówno z bliska jak i z daleka. Oczywiście rodzaj wszczepianej soczewki warto przedyskutować ze swoim lekarzem prowadzącym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.