Dieta dla seniora – przyzwyczajenia contra koszty

dieta dla seniora
dieta dla seniora
Fot. pixabay.com

Wiele problemów zdrowotnych jest ściśle związanych z nieprawidłowym żywieniem. Jest to bardzo widoczne w przypadku seniorów. Często za główną przyczynę podaje się brak wystarczających środków finansowych na zakup dobrej żywności. Jak się jednak okazuje to nie pieniądze, ale przyzwyczajenia decydują o tym, co znajdzie się na talerzu.

 

Jaka powinna być dieta dla seniora

Osoby 50+ nieco zmieniają swój styl życia. Zazwyczaj zwalniają jego tempo. Nie mają już małych dzieci, za którymi trzeba wszędzie biegać. Sytuacja zawodowa też jest bardziej stabilna niż jeszcze kilkanaście lat wcześniej. Zmniejsza się również aktywność fizyczna większości z nas. Do tego dochodzą zmiany związane z menopauzą i andropauzą, co dodatkowo spowalnia metabolizm. To wszystko sprawia, że dieta seniora nie musi być już tak obfita w kalorie. Z drugiej strony organizm jest nieco słabszy, mniej odporny i pojawiają się różnego rodzaju schorzenia. Tym samym ważne jest, aby codzienne  menu było bogate w minerały i witaminy. Należy wiedzieć, że te pochodzące z żywności są znacznie lepsze aniżeli suplementy diety.

 

 
Przyzwyczajenia żywieniowe

Polacy, podobnie jak i inne narodowości, posiadają swoje przyzwyczajenia żywieniowe. Mamy swoje ulubione potrawy, które gotowały dla nas nasze mamy i babcie. Często nie są one najzdrowsze. Tym samym bardzo ważna jest zmiana swoich przyzwyczajeń. Lepiej jeść 5-6 mniejszych posiłków niż 3 duże – ta niewielka zmiana pozwoli zachować dobrą figurę. Jeśli do każdego posiłku dodamy owoc, warzywo lub sok – organizm będzie miał odpowiednią ilość witamin i minerałów. Jedzenie chudego mięsa i nabiału pozwoli na utrzymanie w ryzach nie tylko wagi ale również cholesterolu. Jak widać nawet niewielkie zmiany w przyzwyczajeniach mogą wspomóc nasze zdrowie.

 

Cena zdrowego żywienia

Często za powód niezdrowej diety polskich seniorów podaje się brak pieniędzy. Warto jednak zauważyć, że to nie musi być prawda. Doskonałym tego przykładem

dieta dla seniora
Fot. pixabay.com

są chociażby zupy. Ugotowanie ich z niewielkiej porcji mięsa i warzyw będzie znacznie lepsze aniżeli przygotowanie zupki z torebki. Zresztą naturalna jarzynowa czy pomidorowa jest też smaczniejsza niż ta zrobiona z proszku.

 

Polskim seniorom potrzebne są wyższe emerytury i temu nikt nie zaprzeczy, niemniej jednak konieczna jest również zmiana myślenia o żywieniu. Często wystarczy  odłożyć na bok tłuste mięsa, a w zamian włączyć owoce i warzywa, aby poczuć się znacznie lepiej – a to naprawdę niewiele kosztuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.