Differin – Jak działa? Kiedy się stosuje?

Differin

Leczenie trądziku może przyjmować różne formy. Polega głównie na nakładaniu leku o działaniu miejscowym na zmienioną chorobowo skórę. Nie zawsze przynosi to oczekiwane rezultaty i konieczne staje się wdrożenie antybiotykoterapii doustnej. Wiąże się to już z większym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, ale jednocześnie można liczyć na wyższą skuteczność terapii. Popularnym lekiem przeciwtrądzikowym jest Differin. Jego działanie przyrównuje się do retinoidów, które są bardzo pomocne przy trądziku, ale niestety powodują wiele skutków ubocznych. Differin wydaje się być bezpieczną alternatywą. Pomaga przy w leczeniu trądziku pospolitego, zaskórnikowego i grudkowo-krostkowego o różnym nasileniu.

Leczenie trądziku za pomocą Differinu

Differin to lek, który często przepisuje się osobom z trądzikiem. Wskazaniem do jego stosowania są zmiany trądzikowe o różnym stopniu nasilenia. Środek ma postać kremu do stosowania miejscowego. Nie należy jednak przesadzać z ilością nakładanego preparatu, bo mogą wystąpić działania niepożądane. Średni czas leczenia wynosi trzy miesiące i jeśli do tego czasu nie nastąpi poprawa, to koniecznie staje się wprowadzenie zmian w dotychczasowym sposobie leczenia. Differin może być stosowany u dzieci powyżej dwunastego roku życia. Żel nanosi się na dokładnie oczyszczoną i osuszoną skórę. Nie należy aplikować go bezpośrednio po przeprowadzeniu czynności pielęgnacyjnych, powinno się odczekać kilkanaście minut.

Znaczenie ma także to, aby nie nakładać Differinu na całą twarz. Należy nanosić niewielką ilość środka leczniczego wyłącznie na chorobowo zmienione miejsca. Kluczowe będzie pomijanie niektórych obszarów, czyli okolic oczu i ust oraz fałdów nosowo-policzkowych. Podczas kuracji lekiem Differin nie zaleca się stosowania preparatów o działaniu oczyszczającym, ścierającym, ściągającym i zawierających alkohol, bo może to nasilać trądzik. Kolejną kwestią jest to, że u niektórych osób mogą pojawić się skutki uboczne. Stosowanie Differinu nierzadko powoduje przesuszenie skóry i jej nadmierne łuszczenie się. Częstymi działaniami niepożądanymi są także podrażnienie skóry, oparzenia słoneczne, świąd, pieczenie, rumień, kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk, dolegliwości bólowe skóry, obrzęk.

Źródło: Differin – Medyk Online