Dlaczego badanie moczu należy wykonywać na czczo?

badanie moczu

 badanie moczu

Badanie moczu to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, które pozwala nam sprawdzić co dzieje się z naszym organizmem oraz zdiagnozować wiele schorzeń – od cukrzycy, poprzez problemy z nerkami aż po stany zapalne.

Dzieje się tak jednak jedynie wtedy, gdy wykonywane jest w prawidłowy sposób, czyli na czczo. Dlaczego na czczo? Dowiedz się więcej o badaniach moczu i innych. Sprawdź również nasz poradnik dotyczący tego badania i naucz się jak unikać podstawowych błędów.

Badanie moczu, dlaczego warto jej wykonać?

Zanim przyjrzymy się jak powinno się wykonywać badanie moczu warto przypomnieć sobie dlaczego badanie to jest tak ważne i co możemy dzięki niemu osiągnąć. Przede wszystkim jest to sposób na wykrycie wielu schorzeń – cukrzycy, o której świadczy podniesiony poziom cukrów, nadciśnienia, zapalenia nerek, problemach z wątrobą oraz wiele innych problemów ze zdrowiem.

Badanie moczu warto wykonać również w przypadku podejrzenia infekcji bakteryjnej lub pasożytniczej. W tym przypadku badanie powinno być wzbogacone o posiew, który podpowie lekarzowi z jakim rodzajem drobnoustrojów musi się zmagać.

Dlaczego badanie powinno się wykonywać na czczo?

Jak widać badanie moczu może pomóc nam w diagnostyce wielu chorób i schorzeń. Aby jednak było to możliwe musi zostać wykonane odpowiednio. Podstawą jest pobieranie próbki wtedy, gdy jesteśmy na czczo. Dlaczego jest to tak ważne? Już w kilka godzin po zjedzeniu posiłku w naszym moczu może pojawić się znacznie wyższy niż normalny poziom cukru. Podobnie jest w przypadku wypicia dużej ilości płynów, które również mogą wpłynąć na wynik badania. Dlatego też specjaliści zgodnie twierdzą, że najlepszym sposobem na wiarygodne wykonanie badania moczu jest pobranie próbki z samego rana. W nocy nasz organizm odpoczywa od trawienia, dzięki czemu w moczu nie znajdują się podwyższone stężenia cukrów oraz innych substancji.

W jaki sposób pobrać mocz do badania?

Pobieranie moczu do badania nie jest trudnym zadaniem. Aby się do niego przygotować potrzebujesz jedynie mydła, wody, czystego ręcznika oraz jałowego pojemnika na próbkę moczu, którą za kilkadziesiąt groszy kupisz w aptece. Pamiętaj, że próbkę moczu najlepiej pobierać podczas pierwszej porannej wizyty w toalecie. Nie tylko jesteś wtedy na czczo, ale również stężenie hormonów w moczu jest najwyższe.

Zanim rozpoczniesz pobieranie próbki umyj mydłem okolice narządów intymnych oraz osusz je ręcznikiem. Próbka powinna zawierać środkowy strumień moczu, pamiętaj więc, by nie pobierać jej od razu.

Na co warto uważać?

Wykonując pobranie próbki moczu do badania warto dbać nie tylko o to, by był to mocz pochodzący z pierwszego porannego oddania, kiedy to jesteśmy na czczo, ale również na to, by nie zaburzyć wyniku nieodpowiednim pobraniem próbki. Szczególnie wtedy, gdy mocz ma zostać przebadany pod kątem obecności bakterii. Jakie to błędy? Używanie środków dezynfekujących, dotykanie opakowania na próbkę narządami płciowymi (mogą znajdować się na nich bakterie), pobieranie próbki z pierwszego strumienia (ryzyko nieprawidłowego wyniku wywołanego bakteriami bytującymi w cewce moczowej).

Podsumowując, badanie moczu pozwala wykryć wiele chorób oraz zaburzeń organizmu. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy zostanie ono prawidłowo wykonane. Szczególnie ważne jest to w przypadku posiewu moczu, który ma wychwycić zakażenie bakteryjne w obrębie układu moczowego oraz badań pod kątem cukrzycy.  Dlatego też pamiętaj o tym, że najlepszym rozwiązaniem jest oddanie do badania próbki porannego moczu, kiedy wciąż jesteśmy na czczo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.