Domowe sposoby na gorączkę

domowe sposoby na gorączkę

domowe sposoby na gorączkęPodwyższona ciepłota ciała, albo inaczej gorączka, to nie choroba, a jedynie jeden z jej objawów. Często jest to pierwszy sygnał mówiący o infekcji w organizmie. Jest wiele metod walczenia z gorączką. Warto wiedzieć, że poza tymi z apteki, są też domowe sposoby na gorączkę.

 

 

Jak mierzyć temperaturę?

Zanim jednak zaczniesz zbijać gorączkę musisz wiedzieć jak jest wysoka. Oczywiście do pomiaru temperatury należy wykorzystać termometr. Wiele osób uważa, że najdokładniejsze są termometry rtęciowe. Niestety obecnie nie można ich już kupić w aptece. W zamian są dostępne termometry elektroniczne oraz na podczerwień. W przypadku dorosłych najlepiej mierzyć temperaturę pod pachą. W termometrach elektronicznych czas mierzenia zazwyczaj jest sygnalizowany dźwiękiem. Można również skorzystać z termometrów na podczerwień, które wkłada się do ucha lub przykłada do czoła.

 

Kiedy należy obniżać temperaturę?

Gorączka to jeden z objawów choroby. Podwyższoną temperaturą organizm zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze. Dlatego też nie należy zbijać jej już przy 37 stopniach. Zdaniem lekarzy dopiero, gdy temperatura ciała wzrośnie powyżej 38 stopni należy rozpocząć walkę z nią. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach trzeba zareagować już przy niewielkim podwyższeniu ciepłoty ciała. Szybkie zbijanie gorączki należy stosować u osób:

  • silnie reagujących na podwyższoną temperaturę;
  • które miały wcześniej drgawki gorączkowe;
  • które ukończyły 70 rok życia.

 Sposoby na gorączkę

 

Zimne okłady

W przypadku osób z podwyższoną temperaturą ciała doskonale sprawdzają się zimne okłady. Najlepiej namoczyć letnią wodą ręcznik i przyłożyć go do czoła. W przypadku wysokiej temperatury okłady można stosować jako metodę wspomagającą farmakoterapię. W takim wypadku zimne okłady można położyć również pod kolanami, na karku czy w zgięciach łokciowych.

Herbata lipowa

W przypadku, gdy temperatura nie jest wysoka można stosować napary ziołowe. Doskonale sprawdza się herbatka lipowa. Zioło to posiada działanie przeciwgorączkowe i wzmacniające.

Letnia kąpiel

Zamiast okładów można także zastosować letnią kąpiel. Woda powinna być ok. 1 stopnia chłodniejsza aniżeli tempera ciała. Trzeba pamiętać, że zbyt zimna kąpiel może prowadzić do wstrząsu termicznego. Najlepiej jeśli kąpiel trwa ok. 10-15 minut.

 

Ważne!

Domowe sposoby obniżania temperatury ciała można stosować tylko w przypadku umiarkowanej gorączki. Jeśli temperatura jest wyższa aniżeli 38,5 – 39 stopni należy wziąć leki przeciwgorączkowe. W przypadku, gdy temperatura sięga 40 stopni, lub nie spada przez kilka dni należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

 

A może macie swoje, sprawdzone sposoby na gorączkę? Podzielcie się nimi, być może komuś pomogą pozbyć się tego nieprzyjemnego objawu choroby.

Jeden komentarz


  1. Osobiście polecam najlepszy sok z cebuli. Od dzieciństwa nienawidzę tego smaku, ale stawia na nogi bardzo szybko. A jak to nie pomaga, to pozostaje jakiś apap czy coś w tym rodzaju 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.