E-book to też książka

E-book to też książka

Uwielbiasz książki, prawda? Lubisz szeleszczące kartki i zapach papieru. Dotykanie okładki odczuwasz jako zmysłową przyjemność, a Twoje mieszkanie wygląda, jak zacna biblioteka i martwisz się, gdzie upchniesz kolejne książkowe zakupy? Może warto pomyśleć o czytaniu książek w wersji elektronicznej.

Czym jest e-book

E-book to nic innego jak książka w wersji elektronicznej. W dobrych księgarniach jeden tytuł jest dostępny w kilku formatach, co oznacza, że czytelnik może wybrać w formacie mobi, epub, lub pdf. Zaletą takiej formy jest to, że możesz ją czytać na komputerze stacjonarnym, laptopie, tablecie, a nawet na komórce. Innymi słowy, ulubione książki możesz mieć zawsze przy sobie, bez potrzeby dźwiganie ciężkich tomów.

Czy e-book jest dla mnie?

Pewnie powiesz, że to żadna przyjemność siedzieć przy biurku i czytać książkę ulubionego autora na ekranie komputera czy laptopa. Jasne! Nie ma to, jak zasiąść wygodnie w fotelu lub na kanapie, owinąć się kocem i popijając ulubioną herbatę, zatopić się w lekturze. Doskonałym rozwiązaniem jest czytnik e-booków. Małe, lekkie urządzenie i w dodatku bardzo proste w obsłudze. Każdy z czytników posiada klawisze nawigacyjne, których używanie jest bardzo intuicyjne. Ponadto niektóre modele posiadają też ekrany dotykowe, a ergonomiczne przyciski jedynie wspomagają obsługę. Na rynku dostępnych jest wiele modeli w różnych cenach, więc na pewno każdy pożeracz książek znajdzie coś dla siebie. Zaletą czytników są ich niewielkie gabaryty. Te urządzenia są bardzo lekkie i mieszczą się w damskiej torebce. Za to ich wnętrze może być bardzo bogate, gdyż na jednym takim cudzie techniki może się zmieścić nawet kilka tysięcy książek! Prawda, że wspaniale? Pakując walizkę na wyjazd do sanatorium albo wczasy nie trzeba upychać w nich ulubionych książek, bo te zmieszczą się w torbie podręcznej.  Dla seniorów bardzo ważną funkcją w czytniku jest możliwość powiększania czcionek! Dzięki temu każdy inwidualnie może ustawić wielkość czytanego tekstu, czego oczywiście nie da się zrobić w tradycyjnych książkach. Lubisz czytać w nocy, lecz twojemu partnerowi lub partnerce przeszkadza paląca się lampka? I na ten problem znaleziono rozwiązanie. Nowsze modele czytników mają podświetlony ekran, umożliwiający czytanie po ciemku. Ekrany takich urządzeń robione są w technologi e-papieru, co oznacza, że wyświetlany tekst jest najbardziej, jak to możliwe, zbliżony do faktury zadrukowanej kartki. Dzięki temu oczy się nie męczą, a czytelnik ma złudzenie obcowania z poczciwym papierem.

Skąd się biorą e-booki?

Pewnie zdarzyło ci się, że w wolny dzień albo wieczorem miałeś ochotę poczytać, ale nic odpowiedniego na ten moment nie mogłeś znaleźć w swojej biblioteczce. W takiej sytuacji z frustracji można zacząć czytać etykiety na produktach spożywczych albo włączyć komputer i pobuszować w księgarni internetowej. Ich zaletą jest to, że są otwarte 7 dni w tygodniu, przez 365 dni w roku. W sieci jest mnóstwo sklepów z polskojęzycznymi książkami elektronicznymi. Warto się rozejrzeć w internecie i znaleźć ten, który nam będzie odpowiadał. Największe internetowe księgarnie często robią obniżki cen najbardziej poczytnych pozycji, warto zatem być na bieżąco z ich ofertami. Ponadto w niektórych z nich za zakupy otrzymuje się kody rabatowe, dzięki którym kolejne książki kupimy ze sporym upustem. Aby móc kupować ebooki i w ogóle robić zakupy przez internet, musimy mieć elektroniczny dostęp do konta bankowego. Wtedy zakup upatrzonej książki jest dziecinnie prosty. Po dokonaniu zapłaty e-book od kilkunastu sekund do kilku minut jest już do naszej dyspozycji. Wygodnym narzędziem, które oferują niektóre księgarnie, są tzw. wirtualne półki, skąd nie tylko ściągamy książkę na czytnik lub zapisujemy na dysku komputera. Dzięki tej funkcji w przypadku awarii czytnika lub komputera zawsze mamy dostęp do naszego ebookowego księgozbioru.

Papier odchodzi do lamusa?

Wielu podkreśla ekologiczny aspekt e-booków. Wydając książki elektroniczne, nie korzystamy z papieru, a tym samym nie niszczymy zasobów leśnych naszej planety. Jednak są takie pozycje, które aż się proszą tylko i wyłącznie o formę papierową. Przy obecnej technologii trudno sobie wyobrazić album z malarstwem renesansowym jako ebook. Przyjemność obcowania z dziełami mistrzów może zapewnić tylko tradycyjna książka z grubymi, lakierowanymi okładkami. To samo dotyczy wydawania atlasów, czy bajek dla dzieci z pięknymi ilustracjami. Zatem póki, co tradycyjnym książkom na pewno śmierć nie grozi. Zarówno one i ebooki mogą się wzajemnie uzupełniać. A to, czy czytamy tradycyjną książkę, czy ebook zależy wyłącznie od naszych preferencji. Ważne, by w ogóle czytać!

Autor: Monika Łysek