Czas kampanii wyborczej to czas obietnic. Dla każdego znajdzie się coś interesującego. Każdy z kandydatów pragnie zainteresować obywateli swoim pomysłem na rozwiązanie najważniejszych problemów. Jednym z nich są emerytury.
Wiek emerytalny
Jednym z pomysłów na zachęcenie do oddania głosów na kandydata PiS Andrzeja Dudę jest obietnica odwrócenia tzw. ustawy 67 – która przedłuża okres pracy z 60 lat dla kobiet oraz 65 dla mężczyzn, na 67 dla pracowników obojga płci. Ustawa ta od samego początku budziła wiele kontrowersji, co zresztą do tej pory się nie zmieniło. Pytanie czy reformę wieku emerytalnego można cofnąć jest stale powtarzane przez wielu polityków. Czy wybierając Andrzeja Dudę na prezydenta uda się przywrócić krótszy okres pracy? To pytanie pozostanie bez odpowiedzi jeszcze co najmniej przez kilka miesięcy.
Emerytury obywatelskie
Emerytura obywatelska to propozycja Twojego Ruchu. Często można usłyszeć wypowiedzi polityków tej partii, które przekonują, że taki sposób zabezpieczenia finansowego na starość ma sens. W założeniu systemu obywatelskich emerytur znajduje się likwidacja ZUS-u i KRUS-u, których to miejsce zajmie budżet państwa. Każdy pracownik przechodzący na emeryturę otrzyma wyznaczoną kwotę, równą dla wszystkich. Z propozycji partyjnej wynika, że wypłacana kwota będzie dość niska, dlatego też należałoby już dziś pomyśleć o swojej przyszłej emeryturze i zacząć zbierać pieniądze „do skarpety”. Taką wizję systemu emerytalnego przedstawia Janusz Palikot – kolejny kandydat na prezydenta.
Rewaloryzacja emerytur
Wzrost wysokości emerytury to punkt, który znajduje się w niemal każdym programie głoszonym przez kandydatów na prezydenta. W większości wypadków jest to jedynie obietnica – jedna z wielu. Jedynym kandydatem, który może w pewien sposób zagwarantować spełnienie tej obietnicy jest Bronisław Komorowski – ubiegający się o reelekcję. Dzięki temu, że wywodzi się z partii obecnie rządzącej może pochwalić się, iż podczas jego prezydentury zostały zmienione zasady rewaloryzacji emerytur, co w przypadku najbiedniejszych emerytów pozytywnie odbiło się na otrzymywanej kwocie pieniędzy.
Pomysły na system emerytalny są bardzo zróżnicowane. Każdy z kandydatów na prezydenta pragnie pokazać, że dzisiejsi, ale również przyszli emeryci, to osoby, o które szczególnie się troszczy. Nie warto się jednak oszukiwać. Takie problemy jak cofnięcie reformy dotyczącej wydłużenia okresu pracy do 67 lat, zmiany w systemie naliczania i wypłacania emerytur czy podnoszenie wypłacanych kwot to problematyka nie związana z funkcją jaką pełni w Polsce prezydent. Niemniej jednak wybory prezydenckie są bardzo ważnym elementem polskiej demokracji i powinno się brać w nich udział, zaś podczas wyboru warto znać zdanie kandydata także na temat emerytur.