Święto Wojska Polskiego obchodzone jest co roku 15 sierpnia na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, znanej jako „Cud nad Wisłą”. Był to decydujący moment wojny polsko-bolszewickiej, w którym Wojsko Polskie pod dowództwem Józefa Piłsudskiego rozgromiło Armię Czerwoną, zatrzymując jej marsz na Europę Zachodnią i zabezpieczając świeżo odzyskaną niepodległość. Tradycyjnie w tym dniu w całej Polsce odbywają się uroczyste apele i defilady wojskowe, pokazy sprzętu militarnego, składanie kwiatów pod pomnikami
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt maryjnych w Kościele katolickim. Upamiętnia ono wzięcie Maryi do nieba z ciałem i duszą. W Polsce tradycyjnie przynosi się w tym dniu do kościoła wiązanki ziół, zbóż, kwiatów i owoców do poświęcenia – ma to symbolizować wdzięczność za plony i prośbę o ich błogosławieństwo na przyszłość.W wielu regionach odbywają się procesje, odpusty oraz
Święto ustanowione przez Parlament Europejski w 2009 roku, upamiętnia ofiary reżimów totalitarnych XX wieku – zarówno nazizmu, jak i stalinizmu. Data nawiązuje do podpisania paktu Ribbentrop–Mołotow w 1939 roku, tajnego porozumienia między III Rzeszą a Związkiem Radzieckim, które doprowadziło do wybuchu II wojny światowej i podziału Europy Środkowo-Wschodniej. W Polsce rocznica obchodzona jest poprzez uroczystości patriotyczne, składanie kwiatów pod pomnikami ofiar totalitaryzmów, msze w ich intencji oraz organizowanie wykładów i
Święto państwowe obchodzone na pamiątkę podpisania Porozumień Sierpniowych w 1980 roku, które zakończyły wielką falę strajków i dały początek działalności Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Było to przełomowe wydarzenie w historii Polski, prowadzące do obalenia komunizmu i odzyskania pełnej wolności. Obchody obejmują uroczystości państwowe, składanie kwiatów pod pomnikami i tablicami upamiętniającymi wydarzenia Sierpnia ’80, koncerty, wystawy historyczne oraz spotkania z uczestnikami tamtych wydarzeń. W Gdańsku, przed historyczną bramą Stoczni Gdańskiej,
Rocznica wybuchu II wojny światowej obchodzona jest 1 września – tego dnia w 1939 roku, o świcie, niemieckie wojska zaatakowały Polskę, rozpoczynając największy i najtragiczniejszy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. Symbolicznym początkiem była heroiczna obrona Westerplatte w Gdańsku, gdzie garstka polskich żołnierzy stawiała opór przez siedem dni. Wydarzenia te stały się symbolem odwagi, poświęcenia i walki o wolność. Obchody w Polsce mają podniosły i patriotyczny charakter. Centralne uroczystości odbywają się
Święto liturgiczne obchodzone w Kościele katolickim od VI wieku, w Polsce szczególnie żywe w tradycji wiejskiej. W dawnych czasach dzień ten był sygnałem do rozpoczęcia jesiennych zasiewów. Rolnicy przynosili do kościoła ziarno siewne, które po poświęceniu miało zapewnić obfite plony, zdrowe uprawy i ochronę pól przed szkodnikami oraz suszą. Wierzono, że pierwsze ziarna z takiego worka powinien rzucić w bruzdę gospodarz – najlepiej w milczeniu, aby „nie spłoszyć urodzaju”. Poza
Święto ustanowione w 1993 roku, aby uczcić pamięć setek tysięcy Polaków wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku. Deportowani, często całe rodziny z dziećmi, trafiali w trudne warunki Syberii, Kazachstanu i innych rejonów, gdzie zmuszano ich do ciężkiej pracy w kopalniach, przy wyrębie lasu czy na stepach. Wielu z nich zginęło z powodu głodu, chorób i mrozu. Obchody Dnia Sybiraka obejmują msze za
Rocznica powstania w 1939 roku Służby Zwycięstwu Polski – pierwszej ogólnokrajowej organizacji konspiracyjnej, która stała się fundamentem Polskiego Państwa Podziemnego. Był to fenomen na skalę światową – w okupowanej Polsce działały tajne struktury wojskowe (Armia Krajowa), administracyjne, sądownicze, a nawet system edukacji i kultury. Podziemne państwo liczyło setki tysięcy członków i współpracowników, którzy ryzykowali życie, by utrzymać ciągłość polskiej państwowości. Dzisiejsze obchody to m.in. uroczystości państwowe, akademie w szkołach, apele
Wszystkich Świętych, obchodzone 1 listopada, to dzień poświęcony pamięci wszystkich świętych oraz zmarłych, którzy swoim życiem dali świadectwo wiary. W Polsce jest to szczególny czas modlitwy i zadumy, gdy rodziny odwiedzają cmentarze, porządkują groby, zapalają znicze i kładą kwiaty, najczęściej chryzantemy. Wieczorem tysiące płonących świateł tworzą wyjątkową atmosferę pamięci i szacunku, podkreślając więź między żywymi a zmarłymi. Obchody tego dnia często rozpoczynają się uroczystymi mszami świętymi odprawianymi w kościołach oraz
Dzień Zaduszny, obchodzony 2 listopada, to w Kościele katolickim wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Jest to czas modlitwy za dusze tych, którzy opuścili ziemski świat, zwłaszcza tych, którzy jeszcze oczekują na pełne zbawienie. Wierni uczestniczą w mszach świętych, modlą się o dar wiecznego odpoczynku i odwiedzają cmentarze, aby uczcić pamięć bliskich. Obchody Dnia Zadusznego mają bardziej refleksyjny i modlitewny charakter niż dzień poprzedzający — Wszystkich Świętych. W tym dniu skupiamy się