Dzień Matki w Muzeum Śląskim


Szczegóły wydarzenia


Zapraszamy do spędzenia Dnia Matki w Muzeum Śląskim. Tylko podczas tego wyjątkowego dnia odbędzie się oprowadzanie po wystawach stałych poświęcone tematowi macierzyństwa.

Macierzyństwo to motyw popularny w sztuce. Muzeum Śląskie posiada w swych kolekcjach prace z różnych epok poświęcone tej tematyce: od gotyckich Pięknych Madonn z Dzieciątkiem do wizerunków współczesnej rodziny. Co je łączy, a czym się różnią? Oglądając wykonane w różnych technikach dzieła: rzeźby, obrazy, wideoarty, będziemy mogli zaobserwować nie tylko następujące z biegiem lat zmiany stylu. Są one też świadectwem przemian obyczajów i realiów codziennego życia. Pokazują, jak zmieniały się rola matki i status dziecka w rodzinie.

Podczas oprowadzania o godzinie 17.00 będzie można poznać bliżej życiorysy nietuzinkowych kobiet, losy ich dzieci, m.in. porównać mieszczańską stabilizację Izy Axentowiczowej i historię mezaliansu Teodory Pytko (Wyspiańskiej). Kanwą tych opowieści będą zbiory Galerii śląskiej sztuki sakralnej, Galerii sztuki polskiej 1800–1945 oraz Galerii sztuki polskiej po1945 roku.

Dzień Matki w Muzeum Śląskim
26.05.2017 // godz. 17.00 / Wstęp 7 zł. Możliwość zakupu biletu w przedsprzedaży poprzez stronę www.bilety.muzeumslaskie.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *