Matka Ziemia – historia rodów ewangelickich na Śląsku Cieszyńskim


Szczegóły wydarzenia


Muzeum Śląskie, z okazji obchodów Roku Reformacji, zaprasza 3 czerwca o godz. 17.00 na spotkanie poświęcone historii rodów ewangelickich na Śląsku Cieszyńskim, ze szczególnym uwzględnieniem rodziny Niedobów, ich dorobku, tradycji i ogromnego wkładu w kulturę górali śląskich. Dyskusji towarzyszyć będzie projekcja filmu  „A życie toczy się dalej” TVP Katowice oraz promocja książki „Matka Ziemia” autorstwa Andrzeja Niedoby.

Podczas wydarzenia porozmawiamy o  źródłach i konsekwencjach reformacji na ziemi cieszyńskiej, o cieszyńskich rodach ewangelickich i ich wkładzie w polskie życie duchowe. Przybliżymy również postać Władysława Niedoby, którego losy ułożyły się w niezwykłą opowieść. Gdyby nie wybuch II wojny światowej zostałby zapewne śpiewakiem operowym z wizją kariery w La Scali. Wojna zniweczyła te plany, ale talent i osobowość Władysława Niedoby sprawiły, że po wojnie odegrał ważną rolę twórcy i animatora kultury polskiej na Zaolziu.

Uczestnicy spotkania będą mieli okazję wysłuchać prezentacji i prelekcji: prof. Karola Daniela Kadłubca, badacza kultury, folkloru i języka Śląska Cieszyńskiego;  dr Marii Lipok-Bierwiaczonek, etnolożki, autorki wystawy „Górale śląscy” i licznych artykułów poświęconych kulturze góralskiej; księdza Waldemara Szajthauera, znanego animatora nie tylko życia religijnego, ale także kulturalnego na Śląsku Cieszyńskim; a także Andrzeja Niedoby, publicysty i dramaturga, nestora rodu Niedobów.

Dyskusji towarzyszyć będzie projekcja filmu „A życie toczy się dalej” Ewy Kozik o Adamie Niedobie, nauczycielu, założycielu zespołu „Wisła”, pomysłodawcy Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Podczas spotkania odbędzie się także promocja książki „Matka Ziemia” Andrzeja Niedoby, najstarszego męskiego potomka rodu. Publikacja stanowi zbiór archiwalnych reportaży ze Śląska Cieszyńskiego z komentarzem dotyczącym późniejszych losów bohaterów.

 

Matka Ziemia

3.06 / sobota / godz. 17.00 / wstęp 1 zł / audytorium

Bilet wstępu uprawnia do zwiedzania wystaw Muzeum w godzinach 16.00–20.00.