„Śmierć pięknych saren” Jana Szurmieja na kameralnej scenie Teatru Żydowskiego


Szczegóły wydarzenia

To wydarzenie zakończyło się 17 Luty 2018


Śmierć pięknych saren
Plakat Andrzej Pągowski

„Śmierć pięknych saren” w reżyserii Jana Szurmieja jest jedną z najciekawszych propozycji repertuarowych małej sceny Teatru Żydowskiego. Pokazy przedstawienia w dniach 16-19 lutego na scenie przy ulicy Senatorskiej 35. Spektakl powstał na podstawie zbioru opowiadań wydanego w 1971 r., autorstwa uznanego i popularnego również w Polsce, czechosłowackiego pisarza Oty Pavla. Opowiadania te autor pisał w ramach terapii po stwierdzeniu u niego zaburzeń psychicznych.

O spektaklu

Adaptacja sceniczna Pawła Szumca jest wyborem opowieści i barwnych wspomnień z dzieciństwa i młodości Oty Pavla. Niewinne lata pełne magii i cudowności brutalnie przerwane przez okrucieństwa II wojny światowej i następujące później czasy pogardy w komunistycznej Czechosłowacji, składają się na historię czesko-żydowskiej rodziny, opowiedzianą w typowy dla Czechów sposób: śmiechem przez łzy.

„Śmierć pięknych saren” to ciepła, komediowa opowieść o losach pechowego komiwojażera, sprzedającego odkurzacze i lodówki szwedzkiej firmy „Elektrolux”, zapalonego wędkarza,  zakochanego w żonie szefa, artysty w swoim fachu, romantyka, pod koniec nabiera tragicznego wymiaru. Wtedy dopiero zdajemy sobie sprawę, że nasi bohaterowie przeżyli piekło wojny, obozów koncentracyjnych, głodu i strachu. Wybrane przez reżysera przepiękne ballady Jaromira Nohavicy w wykonaniu Moniki Chrząstowskiej, puentują poszczególne sekwencje tej romantycznej przypowieści o kondycji serca i duszy człowieka.

Strona www spektaklu (informacje, bilety, recenzje, zdjęcia): http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/smierc-pieknych-saren

Bilety:
50 zł – normalny,
25 zł – studencki
20 zł – bilet dla osób 60+

Kasy Teatru Żydowskiego:
Klub Dowództwa Garnizonu, al. Niepodległości 141a
Tymczasowa siedziba Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35