Farba do drewna – co warto wiedzieć?

farba do drewna

Konstrukcje wykonane z drewna są bardzo popularne i znajdziemy je w wielu domach i ogrodach.
By mogły jednak prezentować się efektownie i zachowywać swoje właściwości przez jak najdłuższy czas, powinniśmy je właściwie dekorować i wykańczać. W tym przypadku pomocne okażą się m.in lakiery, impregnaty i oczywiście farba do drewna.

Farby do malowania drewna pozwalają wielu konstrukcjom i drewnianym wnętrzom zachować swój atrakcyjny wygląd.

Farba do drewna

Jednym z najbardziej znanych rozwiązań są kolorowe powłoki na elementach drewnianych. Do ożywienia wystroju ogrodów, placów zabaw i dekoracji mebli domowych często stosuje się farby do drewna. Spora ilość emalii do drewna, dostępnych w sklepach, może być stosowana na różnych elementach, z którymi bezpośredni kontakt mają dzieci.

Jeżeli zależy nam na odnowieniu lub nadaniu żywych barw np. altanie, meblom ogrodowym lub drewnianym ogrodzeniom, warto zdecydować się na farbę do drewna, która tworzy powłokę chroniącą przed czynnikami atmosferycznymi. Na rynku dostępnych jest wiele farb w szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego każdy, bez względu na to, czy potrzebuje preparaty stonowane, pastelowe, czy nawet bardzo intensywne, bez problemu znajdzie potrzebny mu kolor.

Oleje, impregnaty, bejce i lakiery, czyli ochrona drewna

Wiele osób staje przed wyzwaniem, jakim jest wykończenie surowego drewna i pozostawienie jego naturalnego charakteru. W takiej sytuacji natkniemy się na wiele preparatów do drewna. Pierwszą grupą są lakiery tworzące na podłożach bezbarwną powłokę, która eksponuje surowiec i chroni go przed różnymi zarysowaniami. Drugi produkt, to bejca do drewna, której zadaniem jest wyrównanie kolorytu materiału. Klienci sklepów często wybierają lakierobejce do drewna, ponieważ nie tylko dekorują drewno, ale również je zabezpieczają. Po impregnat do drewna natomiast warto sięgnąć, jeśli bardzo nam zależy na kompleksowej ochronie elementów przed biokorozją, czy czynnikami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi. Podobne działanie wykazują oleje do drewna, które jednak wnikają głęboko w jego strukturę, tym samym wzmacniając ją, jednak – w przeciwieństwie do lakieru – nie pozostawiają warstwy zewnętrznej, która zabezpiecza przed zarysowaniami.

Akrylowe farby do malowania drewna – nadaj nowe życie meblom

Farba może być używana do elementów drewnianych i nadawać im często całkowicie nowego wyrazu. Akrylowe farby do drewna służą m.in. do renowacji starych mebli, ponieważ świetnie je pokryją i zachowają trwałość koloru. Warto dodać, że farby akrylowe do drewna są bezpieczne, ponieważ nie wydzielają szkodliwych substancji. Świetnie sprawdzą się w domach lub mieszkaniach, które zostały urządzone w stonowanym i nieco surowym stylu. Dodatkowo, zastosowanie białej farby na suficie może dodać nieco jasności w pomieszczeniu.

Jeśli natomiast zależy nam na pomalowaniu elementów poza domem, upewnijmy się, że farba do drewna na zewnątrz jest preparatem, który skutecznie zabezpiecza drewno eksponowane na powietrzu.

Ponadczasowa klasyka, czyli farby białe

Branża wnętrzarska jest co chwilę świadkiem nowych trendów. Projektanci często prześcigają się w tworzeniu bardzo efektownych aranżacji, stosując różne triki. Trzeba jednak przyznać, że z perspektywy czasu widać jedną, niemal niezmienną rzecz – białe ściany są najczęstszym wyborem.

Powodów popularności białej farby jest kilka. Kolor biały jest neutralny i zdobi sufity i ścian w domach, mieszkaniach, biurach i sklepach. Dodatkowo, biel może świetnie uzupełniać różne zestawienia kolorystyczne (pastelowe, intensywne, monochromatyczne, ciemne). Biel to zarówno całkowita czystość, jak i elegancja. Dodatkowo, kolor biały zapewni swobodę i pełen relaks, jak również pozwoli znacznie łatwiej się skoncentrować i włączyć logiczne myślenie.